Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,04 Ft
Euró
393,60 Ft
Font
458,38 Ft
Bitcoin
64,299 $

Speciális arany nanorészecskékkel pusztíthatóak el a rákos tumorok

Kétségkívül a nemesfémek közül talán az arany az egyik legértékesebb, arról azonban csak kevesen tudnak, hogy sokszor az orvostudományban is felhasználhatják különféle eljárásokhoz.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kétségkívül a nemesfémek közül talán az arany az egyik legértékesebb, arról azonban csak kevesen tudnak, hogy sokszor az orvostudományban is felhasználhatják különféle eljárásokhoz.

Korábbi tanulmányokból megtudhattuk, hogy az aranyból készült nanocsillagok, a nanocsövek és egyéb nanorészecskéken alapuló struktúrák segítségével meg lehet támadni a ráksejteket, a legnagyobb akadályt viszont az jelentette, hogy nem tudták megfelelő módon eljuttatni a daganatok belsejébe a szóban forgó nehézfémet – ehhez gyakran közvetítő peptideket használtak, valamint fehérvérsejtekhez tapasztották az aranyrészecskéket. Soron kívül Energiaitalt szállító kamion rohant egy turistabusznak az M1-esen

A legújabb kutatásban a tudósok teljesen más irányból közelítették meg a problémát, ugyanis rájöttek, hogyan lehet az aranyat közvetlenül a ráksejtek belsejében növeszteni – olvasható a Nature Communications tudományos portálon megjelent publikációban.

Ennek a módszernek a legfőbb előnye, hogy nem szükséges túlságosan magas aranykoncentrációt igénybe venni, továbbá gyorsabban működnek a folyamatok a régebbi metódusokhoz képest.

A kutatócsapat polietilén-glikolt választott az ionos arany közvetítő vektorának – ebben a szerves oldószerben az arany sói lényegében maradéktalanul feloldódtak. Amint ezt az oldatot a ráksejtek közelébe juttatják, a savas celluláris mikrokörnyezetben az ionos arany plazmonikus nanorészecskékké formálódik, ami alig 30 perc alatt lezajlik.

„Egy igazán egyedi rendszert hoztunk létre, amelyben az arany nanorészecskék a sejtközi biomolekulák hatására kisebbé válhatnak, miközben megőrzik funkcionalitásukat, így képesek a rákos sejtmag megtámadására is.”

magyarázta a tanulmány szerzője, Dipanjan Pan.

Az egereken elvégzett kísérletek során a tudósok még egy lépéssel tovább finomították az eljárást. Először beinjektálták az arany nanorészecskéket az élő rágcsálók szervezetében található daganatok rákos szövetébe, majd lézerrel felmelegítve teljesen elpusztították őket.

„Az aranyrészecskék intracelluláris képződése és sejtmagi migrációja révén a jövőben új, egészen biztató gyógymódokat alkothatunk meg a rákos elváltozások kezelésére.”

tette hozzá Pan.