Spagettivé nyújtotta meg az egyik forró csillagot egy szupermasszív fekete lyuk
Az úgynevezett spagettifikáció akkor áll fenn, amikor egy fekete lyuk részlegesen felemészti a közelében ólálkodó csillagokat.
Már jó ideje észleltek csillagászok elektromágneses sugárzásokat és sugárkitöréseket, amelyek fekete lyukakból kerültek az univerzumba, az elméletek szerint pedig ezek a jelenségek akkor fordulhatnak elő, amikor egy csillag kettészakad.
Mindezidáig közvetlenül nem tudták megfigyelni a csillagok formájának alakulását, ez viszont nemrég változott, egy nemzetközi kutatócsapatnak ugyanis sikerült detektálnia a spagettifikációt egy konkrét csillag esetében – számolt be róla a Space.com magazin.
Amikor egy csillag életciklusának utolsó szakaszába lép, vagy lehűl, vagy pedig szupernóvaként felrobban, magával rántva minden egyes égitestet a közelében. Minél közelebb helyezkednek el a csillagok a galaxis centrumához, annál több veszélynek vannak kitéve, és az is előfordulhat, hogy darabokra szakadhatnak szét.
Ez utóbbi a galaxisok közepében lévő szupermasszív fekete lyukak miatt történhet meg, az esemény következtében hosszú nyúlványokká formálódhatnak az égitestek, amik leginkább spagettire hasonlítanak – innen kapták elnevezésüket is.
A jelenség akár ahhoz is vezethet, hogy az egykori csillaganyagokat teljesen felszívhatják a fekete lyukak, így óriási sugárzás törhet ki a világűrbe. Miközben asztronómusok már tisztában voltak vele, hogy léteznek ezek a kitörések, eddig csupán a körvonalaikat tudták azonosítani.
Ez mára már változott, a megfigyeléseik alapján ugyanis a spagettifikációt közvetlenül is nyomon tudták követni, ám még hosszú út áll előttük ahhoz, hogy végleg pontot tegyenek a rejtélyes ügy végére.