Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Irányíthatatlanná vált és darabokra tört Elon Musk SpaceX Starship rakétája

Irányíthatatlanná vált és darabokra tört Elon Musk SpaceX Starship rakétája

Irányíthatatlanná vált  és darabokra tört Elon Musk SpaceX Starship rakétája
Unsplash/SpaceX

A SpaceX Starship rakétája fél órával az indítást követően irányíthatatlanná vált.

A világ legnagyobb magánűrkutatási vállalata, a SpaceX újabb fontos tesztet hajtott végre, azonban a Starship nevű szupernehéz rakétarendszer kilencedik repülése ismét kudarcba fulladt. A 123 méter magas űreszköz a texasi Boca Chica űrkikötőből indult útnak, és bár a korábbi teszteknél jóval tovább bírta, körülbelül 30 perccel az indítás után elveszítették felette az irányítást.

A SpaceX hivatalos közleménye szerint a meghibásodás oka egy fedélzeti üzemanyag-szivárgás volt, mely irányíthatatlan forgást idézett elő a világűrben. Az irányvesztett rakéta ezután a vártnál hamarabb tért vissza a Föld légkörébe, ahol darabokra tört – vagy ahogy a SpaceX fogalmazott: „gyors, nem tervezett szétszerelés” történt.

A tesztrepülést követően a cég hangsúlyozta, az ehhez hasonló kudarcok értékes tanulási lehetőséget jelentenek a fejlesztés során. „Az efféle tesztekben a siker nem mindig az épségben történő visszatérés, hanem az, amit tanulunk belőle. A mostani repülés is segít abban, hogy megbízhatóbbá tegyük a Starshipet, ezzel közelebb kerülve ahhoz, hogy az emberiség több bolygón is jelen legyen.”

Vannak sikeres tesztek is

A Starship korábbi nyolc tesztrepüléséből négy végződött sikerrel, míg a másik négy kísérlet során robbanás történt. A legutóbbi, március 6-i kilövés is röviddel az indítás után megsemmisült, ami komoly visszhangot keltett a közvélemény és a szabályozó hatóságok körében. Az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) ezúttal jelentősen kibővítette a lezárt légtérzónát, közel 3 000 kilométerre keletre a kilövési helyszíntől, hogy minimalizálja az esetleges balesetek kockázatát.

A kilövés koordinálásába több ország is bekapcsolódott, köztük az Egyesült Királyság, a brit fennhatóság alá tartozó Turks- és Caicos-szigetek, a Bahamák, Mexikó és Kuba is – írja az Al Jazeera.

A SpaceX eddig dollármilliárdokat fektetett a Starship fejlesztésébe, ami Elon Musk szerint kulcsfontosságú szerepet játszik majd a Mars bolygó gyarmatosításában. A terv szerint a Starship segíti majd az Artemis-programot, amely több mint ötven év után ismét embert juttatna a Holdra a NASA közreműködésével.

Sokan aggódnak a kilövések miatt

A gyakori hibák ellenére Musk és csapata továbbra is a „hibázz gyorsan, tanulj gyorsan” elvet követi, ami az innováció egyik legprogresszívebb megközelítése a repülés- és űriparban. Számtalan példát láthattunk már erre a múltban, és amíg csak anyagi kár keletkezik, a program is folytatódhat. Ugyanakkor az egyre gyakoribb tesztkilövések nem kis aggályokat vetnek fel. A lehulló törmelék már több amerikai államban és a Karib-térségben is okozott problémákat, de halálos baleseteket nem eredményezett.

A Starship körüli események nem csupán technológiai, hanem politikai és etikai vitákat is gerjesztenek. Musk üzleti birodalma jelentős átfedést mutat a szövetségi kormányzat különböző ügynökségeivel, például a Starlink műholdhálózat révén. A Campaign Legal Center nevű jogvédő szervezet márciusban hivatalos panaszt nyújtott be, etikai vizsgálatot követelve a Musk-cégek és a kormány közötti kapcsolatok miatt. Eközben az FAA nemrég engedélyezte az évi kilövések számának ötről huszonötre történő emelését, annak ellenére, hogy természetvédelmi csoportok ezt ellenezték, környezeti aggályokra hivatkozva.