Soha nem került még ilyen közel a Földhöz egy aszteroida, mint most
A csillagászok egy olyan űrsziklát azonosítottak, ami kritikus távolságban suhant el bolygónk mellett. Megdöbbentő módon csupán azután találtak rá az égitestre, hogy már elhagyta a Földet.
A csillagászok egy olyan űrsziklát azonosítottak, ami kritikus távolságban suhant el bolygónk mellett. Megdöbbentő módon csupán azután találtak rá az égitestre, hogy már elhagyta a Földet.
Az objektum a múlt hétvégén került földközelségbe, szerencsére azonban a Föld gravitációs ereje elegendő volt ahhoz, hogy a kisbolygó pályáját megváltoztassa.
A 2020 QG névre keresztelt aszteroida augusztus 16-án mindössze 2 950 kilométerrel a felszín felett süvített el, ami bőven közelebbi távolságnak számít, mint amilyen magasságban a műholdak keringenek, nem beszélve arról, hogy az eddig legközelebb merészkedő 2011 CQ1 kétszer messzebb tartózkodott a bolygónktól.
Az aszteroida nagyjából 3-6 méteres átmérővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az atmoszférába való belépése esetén is egyszerűen elégett volna, így közvetlen veszély semmiféleképpen sem állt fenn, mégis kissé aggasztó, hogy az asztronómusok csak a történések után órákkal a történések után detektálták a kozmikus kődarabot.
A 2020 QG-t a Zwicky Transient Facility (ZTF) kutatói fedezték fel, akik a szupernóvák és egyéb, szabadon mozgó objektumok megfigyelésére szakosodtak. A ZTF űrteleszkóp segítségével a teljes északi hemiszférát három naponta minden éjjel monitorozzák, miközben átlagosan 100 ezer fényképet készítenek róla.
Később ezeket a felvételeket egy mesterséges intelligencia által kontrollált algoritmussal válogatják ki, majd az ígéretes jelölteket már emberi vizsgálatoknak vetik alá.
A csapat az esetet jelentette a Nemzetközi Asztronómus Szövetség (IAU) Kisbolygó Központjának, akikkel közösen tüzetesebben megvizsgálhatják a 2020 QG viselkedését és specifikus tulajdonságait.
Ne hagyd ki: