Oroszország elhagyhatja a Nemzetközi Űrállomást
Minden bizonnyal befejezheti az ISS-en folytatott projektjeit az orosz űrügynökség, helyette ugyanis más fejlesztésekre összpontosítanának.
Jurij Boriszov miniszterelnök-helyettes nemrég bejelentette, Oroszország hamarosan mérlegelheti a Nemzetközi Űrállomással kapcsolatos álláspontját, és eldönthetik, megéri-e továbbra is asztronautákat küldeni az elavulófélben lévő ISS-re – számolt be róla a The Moscow Times hírportál.
„Technikai ellenőrzéseket kell elvégeznünk az ISS-en annak érdekében, hogy kiküszöböljük a lehetséges veszélyeket. Döntésünket az eredmények alapján fogjuk meghozni, határozatunkról partnereinket is értesítjük majd” – mondta Boriszov.
A Nemzetközi Űrállomás már több mint 20 éve kering Föld körüli pályán, és már többszöri alkalommal is megmutatkozott, hogy egy eléggé idős szerkezetről van szó, tavaly például elég gyakran szivárgások és más gondok adódtak az egységgel.
Decemberben az Egyesült Államok Kongresszusa megalkotott egy új rendeletet, melynek értelmében az ISS életciklusát 2024-ről 2030-ra tolták, ez viszont nem biztos, hogy jó ötlet volt, látva az űrállomás jelenlegi, folyamatosan romló állapotát.
Napvilágot láttak olyan pletykák, melyek szerint Oroszország egy 6 milliárd dolláros program keretében saját űrállomást építhet meg, a híreszteléseket azonban a kormány részéről egyelőre még senki sem erősítette meg.
A Roszkoszmosz hivatalos közleménye alapján 2024-ig szerződésben állnak a partnerekkel, ezután viszont kizárólag az ISS technikai állapotának függvényében maradhatnak a Nemzetközi Űrállomáson, ellenkező esetben egy következő generációs szerkezet megépítésébe kezdhetnek.