Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,74 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
460,05 Ft
Bitcoin
70,230 $

Óriási szupernóva-robbanást idézett elő egy fekete lyuk

Csillagászok egy teljesen új szupernóvatípust fedeztek fel, ami idő előtt felrobbant, köszönhetően egy közelben ólálkodó fekete lyuknak vagy neutroncsillagnak.

Chuck Carter
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Caltech csillagásza, Dillon Dong még 2017-ben bukkant rá a VLA Sky Survey űrteleszkóp rádiósugárzásokat összesítő adatai alapján a VT 1210+4956 kódnévvel ellátott jelre, ami extrém erősségű impulzusokat adott ki magából.

Dong kiszámolta, hogy minden bizonnyal egy folyamatban lévő szupernóváról lehet szó, a rádiójelek pedig éppen a halálán lévő csillagot körülölelő gázfelhőből származnak, amelyek interakcióba léphettek a felhevült kozmikus anyagokkal. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

A Caltech másik asztronómusa, Anna Ho úgy gondolta, eltérő jellegű jelenség állhat a feltételezhető csillagrobbanás hátterében, és rájött, hagy valójában röntgensugárzás is detektálható a környéken.

Mindez arra utal, hogy valójában egy intergalaktikus csillagtetem – egy fekete lyuk vagy egy neutroncsillag – körül keringhet a szóban forgó objektum, és az extrém erős gravitációs erő hatására gázokat vonhat el tőle, fánk formájúvá alakítva a régiót.

Az is elképzelhető, hogy a fekete lyuk már bevonta magát a csillag belsejébe, a szupernóva ezáltal hirtelenjében felrobbant, és szüntelen lövelli ki az univerzumba a felszabaduló anyagot, ami magyarázatot adhat a röntgensugarak jelenlétére.

Ehhez hasonló égi fenomént még egyszer sem sikerült azonosítani, ezért úttörő felfedezésként vonulhat be az asztronómia történelemkönyvébe a halott fekete lyukakból kitörő szupernóvák legújabb típusa.