Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,65 Ft
Euró
386,69 Ft
Font
450,78 Ft
Bitcoin
65,174 $

Vakcinakutató: „Az omikronnal a járvány a legtöbb ember számára véget ért”

Egyre több optimista vélemény fogalmazódik meg az omikron variánssal kapcsolatban, amiben sokan a járvány végének kulcsát látják.

...svg content...Alsó tagozatos gyerekek egy iskola udvarán a norvégiai Trondheimben 2020. április 27-én. A koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások enyhítésének részeként újra megnyitották az iskolákat Norvégiában az alsó tagozatos diákok számára, de az osztálytermekben egyelõre legfeljebb 15 gyerek tartózkodhat. MTI/EPA/NTB Scanpix/Heiko Junge
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Egy dán nyilatkozatot követően egy norvég immunológus és vakcinakutató, Gunnveig Grödeland is úgy véli, hogy az omikron hosszabb távon a járvány végét jelezheti. A norvég tudós azonban eggyel óvatosabb volt dán kollegájánál.

Grödeland a norvég NRK televíziónak adott nyilatkozatában fogalmazott úgy, hogy a teljesen beoltott embereknek nem kell különösebben aggódniuk, ha omikronnal fertőződnek meg, így kijelenthető, hogy a járvány a „legtöbb ember számára véget ért”. Soron kívül Hivatalos: Oroszországban folytatja a Ferencváros edzője

A szakértő optimista azt illetően is, hogy a fertőzési adatok a közeljövőben tetőzni fognak, az előttünk álló hónapokban pedig egyre több ember fertőzött és oltott, így a lakossági védelem teljes egészében kialakulhat, amire a vakcinák csak extra védelmi réteget adnak.

„A teljesen beoltottak számára a fertőződés alacsony kockázatot hordoz, ugyanakkor nagyon sok fertőzött lesz így is, ami az egészségügyi ellátórendszer számára okozhat némi túlterhelést, ami pedig mindannyiunkat érinti. Átlagban azonban a teljesen beoltottaknak most már nem kell aggódni”

A Norvég Egészségügyi Intézet azonban óva intett az optimizmustól és kiemelte Grödeland nyilatkozatának azon részét, miszerint a túl nagy fertőzöttség bizony jelentősen túlterhelheti az egészségügyet, amit érdemes lenne elkerülni.

Jonas Gahr Störe, Norvégia miniszterelnöke azonban határozottan nem értett egyet a feltevésekkel és szerinte nagyon is meredeken fog emelkedni a fertőzöttek száma. Szintén a norvég köztévének nyilatkozva ismerte el ugyan, hogy a deltánál így is enyhébb vírustörzzsel állunk szemben:

„Feleannyira veszélyes, de kétszer annyira fertőző, így nagyon sok ember lehet egyszerre beteg, sokan súlyosan. Ez az egészségügyi rendszernek problémát okozhat, ami mindannyiunkat érint. Ráadásul, ha nagyon sokan hiányoznak munkából, akkor a társadalom fontos pontjai is leállhatnak”

A norvég szakértők egyébként éppen ezen a héten jutottak arra a következtetésre, hogy a delta variánshoz képest fele- vagy harmadannyira lehet súlyos vírustörzs az omikron, terjedési sebessége azonban jelentősen megnőtt.