Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,07 Ft
Euró
393,44 Ft
Font
457,41 Ft
Bitcoin
66,455 $

Nukleáris hulladékkal működő apró atomreaktorokat álmodott meg egy startup

A Szilícium-völgy egyik legújabb üdvöskéje, az Oklo nevű vállalat kitűzött célja, hogy az atomerőművekből származó szennyezőanyagokat újrahasznosítsák és felhasználják reaktorok működéséhez.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A CNBC hírportál riportjából kiderült, azért is számít korszakalkotónak az ötlet, mivel a mikroreaktorok révén lényegében elfelejthetnénk az atomenergiával járó környezeti terheket, így a veszélyes hulladékot azonnal reciklálhatnánk.

Az Oklo úgynevezett gyorsreaktora az egyszer már használt üzemanyagokat hasznosítja fel, ez a technológia pedig már az 1950-es évek óta ismert volt, bár silány hatékonysági mutatói miatt egyszer sem alkalmazták. Soron kívül Kiürítettek egy budapesti általános iskolát, 30-35 gyereket vittek kórházba

A startup annak érdekében, hogy javuljon az effektivitási ráta, egy egészen egyedi, A-alakú épületet tervezett meg reaktorházként, amelyben autonóm módon működhetnek az egységek, így teljesen kizárhatóak az esetleges környezeti behatások. A cég tervei szerint az új eszköz nagyvállalatok, üzemek és akár egyetemi campusok javára is szolgálhat majd.

Első körben az Oklo az Experimental Breeder Reactor II nevű blokkban tárolt üzemanyagot fogja megvizsgálni és üzembe helyezni, amelyet az Idaho államban található Argonne Nemzeti Laboratórium tesztreaktoraként használtak még 1964 és 1994 között.

Ha minden jól alakul, akkor az újrahasznosítás révén az uránt ahelyett, hogy természetes forrásokból bányásznák, az elhasználódott üzemanyagból nyerhetik ki, csökkentve ezáltal a környezetvédelemmel kapcsolatos terheken.

Franciaországban egyébként már bevetettek hasonló módszereket, az Egyesült Államokban viszont állami támogatás hiányában sosem tudták korszerűsíteni a technikát, holott a szakemberek számára már régóta rendelkezésre állt.