Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,89 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
457,82 Ft
Bitcoin
64,803 $

Nemzetközi Atomenergia Ügynökség: „csak a bombagyártó országok” dúsítanak úgy uránt, mint Irán

Irán jelenleg 60 százalékos tisztaságú uránt dúsít, mely drámaian magasabb, mint a megállapodásban megengedett 3,67 százalékos tisztasági szint.

Fotó: Flickr/NRCgov
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője aggodalmát fejezte ki az iráni atomprogrammal kapcsolatban, és e heti interjújában ki is fejtette a problémát. Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója a Financial Timesnak adott, szerdán megjelent interjúban elmondta, hogy a helyzet „nagyon aggasztó”.

A hét elején Irán és az ENSZ atomenergia-felügyeleti szerve megállapodott abban, hogy egy hónappal meghosszabbítják a lejárt megfigyelési megállapodást. A figyelmeztetés az Irán és a 2015-ös iráni atomalkut aláíró világhatalmak közötti nagy feszültségek közepette érkezett, mivel az említett országok között jelenleg is tárgyalások folynak az alku megújításáról. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

„Egy ország 60 százalékos dúsítása nagyon komoly dolog – csak a bombákat gyártó országok érik el ezt a szintet. A 60 százalék majdnem fegyverminőség, a kereskedelmi dúsítás 2, 3 százalék”

– mondta Grossi az FT-nek.

Miközben azt mondta, hogy Iránnak „szuverén joga” fejleszteni a programját, amely Teherán szerint kizárólag polgári energetikai célokat szolgál, hozzátette: „Ez egy olyan fokozat, amely éber szemet igényel”.

Irán növeli uránkészleteit és dúsítását, fokozatosan megszegve a 2015-ös megállapodást, amely az országgal szembeni gazdasági szankciók feloldásáért cserébe korlátozta atomprogramját. A tevékenység felfutása 2019 májusában kezdődött, egy évvel azután, hogy Donald Trump korábbi elnök kivonta az Egyesült Államokat a többoldalú megállapodásból, és átfogó szankciókat vezetett be Iránnal szemben, amelyek megbénították a gazdaságát írja a CNBC.