Nincs bizonyíték arra, hogy egyetlen adag vakcina is védelmet nyújthat a koronavírus ellen
Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatóságának (FDA) igyekezett egyértelművé tenni, hogy mindkét adag vakcinára szükség van a védettség kialakulásához.
Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatóságának (FDA) igyekezett egyértelművé tenni, hogy mindkét adag vakcinára szükség van a védettség kialakulásához.
Aki megkapja a Moderna vagy a Pfizer oltását, annak mindkét adagra szüksége van a teljes védettség kialakulásához. Erről az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatóságának (FDA) tett jelentést, miután egyesek elkezdtek spekulálni.
A CNN a cikkében leírja, a szakértők elmondták, hogy azok az emberek, akik ezzel a lehetőséggel spekulálnak, miszerint egy adaggal is boldogulni fognak a vírus ellen, egyszerűen félreértelmezik az adatokat.
A tudósok minden opciót számításba vesznek, és folyamatos vizsgálatokat végeznek a vakcinákkal. Rendkívül széles körben gyűjtenek adatokat az oltóanyagról, többek között a beadást követően is. A szakértők hangsúlyozták, megfelelő adatok nélkül, melyek alátámasztják az oltások beadásának ezen változtatását, jelentős kockázattal bírnak a közegészségügyet illetően.
Nyilvánvalóan, ha mindenki csak egy adagot kapna, sokkal több ember számára válhatna elérhetővé a vakcina rövid időn belül, de jelenleg az FDA által engedélyezett adagolási módszert követik, azaz mindenki két adagot kell, hogy kapjon a védettség kialakuláshoz.
Az alkoholfogyasztás csökkentheti a COVID-19 vakcinák hatékonyságát
A rendelkezésre álló adatok szerint jelenleg az az ideális, ha az első és a második adag között 21 nap telik el a Pfizer oltóanyagának beadását követően. Ugyanez a Moderna esetében már 28 napot jelent. Később nem kizárt, hogy lehetnek úgynevezett „egyadagos” vakcinák is.
A britek közben azt mondták, több mint 21 nap is eltelhet a Pfizer vakcináinak beadása között, valamint fontolóra veszik azt a lehetőséget, hogy két különböző gyártó vakcinájával is oltsanak. Az Egyesült Államokban elvetették ezt az ötletet, és elismerték, hogy bár vannak olyan találgatások, amik szerint egyetlen adag is védelmet nyújthat, nincs elegendő bizonyíték arra, hogy ez valóban így van.
Amiatt is fontos, hogy megértessék mindezt az emberekkel, mert fennáll annak a veszélye, hogy az emberek az első oltást követően azt gondolják, védetté váltak, és ennek megfelelően megváltoztatják a viselkedésüket, ami felesleges kockázatvállalást vonhat maga után.
Miután azokat az önkénteseket, akik nem három vagy négyhetes intervallumban kapták meg a két dózist, általában csak rövid ideig figyelték, így jelenleg semmilyen végleges következtetést nem lehet levonni a védelem mélységéről vagy annak időtartamáról, amikor egy egyszeri adagról beszélünk.