Problémákba ütközött Elon Musk cégének első, emberi agyba ültetett implantátuma
Az ugyanis váratlanul elkezdett leválni a páciens agyáról.
Problémákba ütközött a Neuralink első, emberi agyba ültetett implantátuma, miután váratlanul elkezdett leválni a páciens agyáról – közölte szerdán a vállalat. Mint azt már megírtuk, a beültetésre még januárban került sor, a cég kezdeti célja pedig az volt, hogy az emberek képesek legyenek egy számítógépes kurzort vagy billentyűzetet irányítani pusztán a gondolataik segítségével. Ám a milliárdosnak nagy tervei is vannak a Neuralinkkel:
Az implantátumoktól az elhízás, az autizmus, a depresszió és a skizofrénia gyógyítását reméli, főleg annak tudatában, hogy a műtét után néhány héttel felépült az önkéntes páciens, Noland Arbaugh, aki valóban képes volt a gondolataival vezérelni egy számítógéphez csatlakoztatott egeret.
A Világgazdaság a The Guardian cikkére hivatkozva most azt írja, alig egy hónappal a műtét után elkezdett romlani az eszköz működése, miután a készüléket az aggyal összekötő szálak elkezdtek leválni.
A Neuralink azt nem árulta el, mi okozta a problémát, de állította, hogy sikerült visszaállítani a működését. Ugyanakkor kiemelték: a chip romló képességei nem veszélyeztették a kísérleti alany egészségét, aki továbbra is képes videójátékokkal játszani pusztán a gondolataival, és felmerült a chip eltávolításának lehetősége is, amikor megtudták, hogy probléma adódott.
De a cikkből az is kiderül, az implantátum részleges leválása az eszköz teljesítményének csökkenését okozta február végétől. Arbaugh egy márciusi bemutatón elismerte, hogy a chip nem tökéletes, és „akadtak problémák”, ettől függetlenül azonban nagyon jó véleménnyel volt az eszközről. Kiemelte, az már így is megváltoztatta az életét, ő ugyanis egy autóbaleset miatt teljesen lebénult. Mint ismert, a kísérlethez a Neuralink elsősorban olyan önkénteseket toborzott, akik a nyaki gerincvelőjük sérülése vagy laterális szklerózis miatt bénultak le.