A legújabb közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a világ 800 nagyvárosának közel 43 százalékának még előre megfogalmazott terve sincs azzal kapcsolatban, miként alkalmazkodjanak a globális felmelegedés okozta klímaváltozáshoz.
A Carbon Disclosure Project által készített felmérés alapján megtudhattuk, hogy a közel 400 millió ember lakhelyéül szolgáló 800 nagyvárosban a költségvetés jelenlegi helyzete szerint nincsenek előremutató tervek a klímakrízis enyhítésére.
A pénzügyi problémákon kívül a helyi infrastruktúra fejletlensége, valamint a kormány szándékos tehetetlensége is fennakadásokat okozhat. Habár 422 városban már megkezdhették volna a klímaválsággal kapcsolatos tehermentesítéseket, több mint 1 142 projekt még várat magára, mivel nem tudták beszerezni a szükséges pénzügyi forrásokat.
A megoldást a klímakatasztrófa elkerülésére az jelentené, ha megújuló energiaforrásokra állnának át a világ legnagyobb metropoliszai, így napelemeket vásárolhatnának fel, valamint szélerőműveket létesíthetnének, melyek ugyan költséges befektetésnek számítanak, ám éveken belül megtérülhetnek, és a környezet, illetve az emberiség javára válhatnának.
Az adaptáció is fontos alapköve a változásnak, minimalizálni lehetne ugyanis a környezeti katasztrófákat, úgymint az extrém időjárás miatt kialakuló viharok, orkánok és hurrikánok által előidézett anyagi károkat, továbbá az esetleges szökőárak okozta problémákat.
NE HAGYD KI
Előrelépés az ügyben napjainkban sem várható, hiszen a legtöbb helyen még továbbra is intenzíven terjed a koronavírus, ezért főként az egészségügyi rendszerre fókuszálnak, ezért ideiglenesen háttérbe szorult az egyébként sem előkelő helyen szereplő klímakérdés.
Jó hír, hogy London, Bristol, Los Angeles és Athén tökéletesen uralta eddig a helyzetet, a görög fővárosban például élő növényzetté alakítják a tetőtereket, valamint fákat ültetnek az olyan utcák járdái mellé, ahol frekventáltabb a közlekedés, így le tudják hűteni a környék levegőjét.