Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Életveszélyes lenne az USA kilépése a NATO-ból

Életveszélyes lenne az USA kilépése a NATO-ból

Életveszélyes lenne az USA kilépése a NATO-ból
MTI/EPA/Georgi Licovszki

Időről időre témát szolgáltat a sajtóban az USA esetleges kivonulása a NATO-ból, ami egyenesen életveszélyes lenne, különösen ebben a helyzetben, mint amiben most van a világ.

Ismét középpontba került a NATO jövője, amikor az Egyesült Államok védelmi vezetői megszólaltak a szövetség kötelezettségvállalásairól. Pete Hegseth, az amerikai hadsereg egykori tisztje, aki szoros kapcsolatban áll Donald Trump amerikai elnökkel, hangsúlyozta, nem az a cél, az USA kilépését vitassák meg a NATO-ból, hanem az, hogy ráirányítsák a figyelmet a tagországok védelmi kiadásaira.

Hegseth szerint „nagyon biztató” volt hallani, hogy több ország is felismeri, többet kell költeniük saját védelmükre, mint azt Trump követelte. Ez különösen fontos a jelenlegi feszültségek közepette, kezdve az orosz-ukrán háborúval, és Oroszország esetleges terjeszkedésével.

Arra a kérdésre, hogy az államok fontolóra venné-e a NATO-ból való kilépést, ha szövetségesei nem teljesítik kötelezettségeiket, Hegseth egyértelműen válaszolt. „Nem erről vagyunk itt beszélni.” – idézte a Sky News. Ugyanakkor kritikát is megfogalmazott a szövetséggel szemben, mert szerinte a NATO „szinte alvajáró módjára haladt az érdektelenség felé”, mielőtt Trump elnökként „új életet lehelt” volna a szervezetbe.

Hegseth azt mondja, számos tagállam személyesen köszönte meg Trumpnak, hogy erőteljesebb fellépésével rávilágított a tagországok felelősségére. A NATO régóta fennálló vitája, mely miszerint a tagállamok elegendő védelmi kiadást vállalnak-e a közös biztonság érdekében, ismét előtérbe került. Az USA évtizedek óta a legnagyobb hozzájárulója a szövetség katonai erejének, és már nem egy elnök sürgette a többi tagországot, hogy teljesítsék a GDP 2 százalékára vonatkozó védelmi költési kötelezettséget.

Bár a NATO-ból való kilépés egyelőre nem szerepel napirenden, az Egyesült Államok egyre határozottabb nyomást gyakorol partnereire, hogy tegyenek többet a közös védelem érdekében.