Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,56 Ft
Euró
393,36 Ft
Font
457,23 Ft
Bitcoin
66,946 $

A hidegháború óta nem volt példa erre: történelmi bejelentést tett a NATO, itt vannak a részletek

A NATO bejelentette az új stratégiai koncepcióját, amely Oroszországot a szövetségeseket fenyegető legjelentősebb és legközvetlenebb fenyegetésnek minősíti.

Fotó: Recep Tayyip Erdogan török, Joe Biden amerikai elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök (b-j) a NATO madridi csúcstalálkozójának elsõ napi ülésén az Ifema kongresszusi és kiállítási központban 2022. június 29-én. MTI/AP/Manu Fernández
Európa

Hujber Dávid

Szerkesztő

A NATO-csúcs ideje alatt került bejelentésre, hogy jelentősen megerősítik az elrettentő és védelmi képességeiket, miután a szövetség új stratégiai koncepciót fogadott el, és egyúttal figyelmezteti Oroszországot, hogy haladéktalanul vonuljon ki Ukrajnából.

A 30 tagország vezetői Madridban találkoztak, hogy megvitassák az ukrajnai háborút, a Kijevnek nyújtott támogatást, a Vlagyimir Putyin ellen vívott harcot, valamint a NATO stratégiájának felülvizsgálatát, és az erők megerősítését. Soron kívül Helyszíni fotókon a Vácnál történt baleset, teljes útzár az M2-es autóúton

A Sky News a cikkében azt írja, a szövetség ígéretet tett arra, hogy területeinek minden centiméterét megvédi, mialatt ismertette elrettentő és védelmi pozícióját, amely a nukleáris, hagyományos és rakétavédelmi képességek keverékén alapul.

Kínát a koncepció részeként a NATO szövetségesek érdekeinek, biztonságának és értékeinek elleni kihívásként írta le, illetve megemlítik, hogy Peking a szabályokon alapuló nemzetközi rend felforgatására törekszik, például a világűr, a kibernetika és a tengerek területén.

A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg emiatt alapvető változásokat jelentett be a védelemben. A hidegháború óta nem volt szükség ilyen tervezetre, de ezek most olyan idők, amikor úgy ítélték meg, muszáj lépniük.

A tervek között szerepel az előretolt védelmek megerősítése, a keleti szárnyon való jelenlét fokozása, a magas készültségi erők létszámának jóval 300 ezer fölé emelése, bármelyik szövetséges megerősítése, a parancsnokság és az irányítás megerősítése.

A hidegháború óta a legnagyobb védelmi felülvizsgálatról állapodhat meg a NATO, melynek része egy 40 ezer főből álló válaszerő bővítése. Ukrajna elnöke kulcsfontosságúnak és úttőrnek nevezte a csúcstalálkozót. Szerinte mivel a Kreml rendkívül agresszív, egy nagyon bátor szövetségre van szükség.

A NATO hangsúlyozta, Finnország és Svédország előtt nyitva áll az ajtó, és most, hogy Törökország zöld utat adott, minden felgyorsulhat. „Ez azt mutatja, hogy Putyin elnöknek nem sikerült bezárnia a NATO ajtaját. A NATO ajtaja továbbra is nyitva áll.” – mondta Stoltenberg, hangsúlyozva, hogy minden nemzet szuverén jogát tiszteletben tartják arra vonatkozóan, hogy maga válassza meg az útját. Ezt tették korábban is, mivel a svédek és a finnek sok-sok éven át nem csatlakoztak, most viszont az ukrajnai háború miatt másképpen döntöttek.

A terv részeként a NATO a határaihoz, előretolva több felszerelést helyezhet el. Ehhez azonban nehéz felszerelésekre, tankokra, lőszerekre, üzemanyagara, és mindenféle utánpótlás mozgatására van szükség, ami időbe telik. „Ha ezeket előre elhelyezzük, abban az esetben nagyon gyorsan be lehet vonni a személyzetet.”

Kiemelte, a jelenlétükkel biztosítani fogják, hogy képesek legyenek megvédeni minden szövetségüket, beleértve Finnországot és Svédországot is. A NATO ezzel hivatalosan is felkérte a svédeket és a finneket, hogy csatlakozzanak a szövetségükhöz, amit továbbra is az USA vezet.

Ezzel a NATO szerint erősebbé és biztonságosabbá válik az euroatlanti térség, miközben a katonai szövetség szintén erősödik. „Finnország és Svédország biztonsága közvetlen fontos a szövetség számára.” Ez a csatlakozási folyamat idejére is igaz, tehát a két ország a NATO védelmét élvezi, még akkor is, ha jelenleg hivatalosan nem tagjai a szövetségnek.

A The Guardian is beszámolt a NATO bejelentéséről, kiegészítve azzal, hogy a szövetség további segítséget ígért Kijevnek, és megállapodtak egy olyan támogatási csomagról, melynek célja az ország védelmi rendszerének modernizálása. A szövetségesek pedig kötelezettséget vállalnak arra, hogy további erőket telepítenek a keleti szárnyukra, amiket a meglévő harccsoportokról dandár méretű egységig kell növelniük. Ahol és amikor szükséges, ezeket alá kell támasztani a rendelkezésre álló erősítésekkel, az előre elhelyezett felszereléssel, és a megerősített parancsnoksággal és irányítással.