Megfékezhető a klímaválság egy óriási, világűrben lebegő napernyővel?
Korábban ez az ötlet nem merült fel komolyan a tudományos eszmecserékben, de a klímaválság súlyosbodásával egyre nagyobb figyelmet kap.
A Föld légköre egyre forróbb, az emberiség pedig korántsem tesz eleget azért, hogy megállítsa ezt a folyamatot. Egyes csillagászok és fizikusok azonban úgy vélik, van megoldás erre a súlyos problémára: egészen pontosan az, hogy készítenek egy óriási, a világűrben lebegő napernyőt – írja az RTL a New York Times-ra hivatkozva. Az elképzelés szerint elég lenne, ha a Föld és a Nap között elhelyezett árnyékoló a napsugárzás két százalékát blokkolná: másfél fokkal lehűlne a bolygó, és az éghajlatváltozás következményei kezelhetők maradnának.
Korábban ez az ötlet nem merült fel komolyan a tudományos eszmecserékben, de a klímaválság súlyosbodásával egyre nagyobb figyelmet kap – jegyzik meg. A Utah-i Egyetem egyik tanulmánya annak lehetőségét vizsgálja, hogy port juttassanak az űrbe, ami megszűri a napsugárzást, míg Szapudi István, a Hawaii-i Egyetem csillagásza egy aszteroidához csatolt óriási napernyő tervéről készített tanulmányt. Izraeli kutatók pedig azt állítják, hogy már készen állnak az árnyékoló prototípusának megépítésére is.
A Yoram Rozen vezette kutatócsapat úgy számol, hogy a szükséges mennyiségű napsugárzás kiszűréséhez akkora árnyékolóra van szükség, mint Argentína, a súlya pedig legalább két és félmillió tonna lenne. Ezért sok kisebb árnyékolót juttatnának ki az űrbe, ám ahhoz, hogy bizonyíthassák a világ felé, mindez működik, 10-20 millió dollárra lenne szükségük. A szakértők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy napernyő ide vagy oda, le kell állni a fosszilis tüzelőanyagok – szén, olaj, gáz – égetésével, amelyek a klímaváltozás fő okozói.
A Föld átlaghőmérséklete már 1,2 fokkal nagyobb, mint az iparosodás előtt, és ha eléri a felmelegedés a másfél fokot, jelentősen megnő a szélsőséges viharok, aszályok, hőhullámok, erdőtüzek esélye. „Nem azt mondom, hogy ez lesz a megoldás, de szerintem mindenkinek dolgoznia kell minden lehetséges megoldáson” – fogalmazott Szapudi István. Az ő elképzelésének megvalósítása dollárbilliókba kerülne, de szerinte még így is kisebb összegről van szó ahhoz képest, amennyit fegyverkezésre fordítanak a világon.
„Szerintem elég jó üzlet megmenteni a Földet azért cserébe, hogy lemondunk a fegyverek tíz százalékáról” – vélekedett. Ám ellenzői is vannak az ötletnek: például Susanne Baur német kutató, aki a napsugárzás megváltoztatásának modellezésével foglalkozik. Ő azt gondolja, hogy egy ilyen árnyékoló csillagászati összegbe kerülne, és el sem készülne időben a globális felmelegedés üteméhez képest. Ráadásul egy napvihar, vagy aszteroidák megrongálhatják, ennek eredménye pedig hirtelen, katasztrofális következményekkel járó felmelegedés lehet. Ezért kijelentette: az erre szánt időt és pénzt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére, és a szén-dioxid légkörből való kivonására kellene fordítani.