Több mint aggasztó tényeket közölt a WHO az emberiség számára
A Föld országainak döntő többsége továbbra sem képes megfelelni az Egészségügyi Világszervezet levegőminőségi követelményeinek, derül ki az IQAir svájci levegőminőség-elemző vállalat legfrissebb jelentéséből.
A globális légszennyezettségi adatok aggasztó képet festenek, különösen mivel az Egyesült Államok beszüntette a nagykövetségein és konzulátusain működtetett mérőállomásainak működését. A program leállítása érzékenyen érinti az afrikai kontinenst, ahol sok esetben ezek jelentették az egyetlen nyilvánosan elérhető, valós idejű levegőminőség-mérési adatforrást.
A 2024-es adatok alapján Csád és Banglades bizonyult a legszennyezettebb levegőjű országnak, ahol a légszennyezettség mértéke több mint tizenötszörösen haladta meg a WHO által ajánlott határértéket. A WHO által meghatározott szigorú követelményeknek mindössze Ausztrália, Új-Zéland, a Bahama-szigetek, Barbados, Grenada, Észtország és Izland tudott megfelelni.
India, amely az ötödik helyen szerepel a légszennyezettségi rangsorban Csád, Banglades, Pakisztán és a Kongói Demokratikus Köztársaság mögött, ugyan 7 százalékos javulást ért el az előző évhez képest, de még mindig jelentősen túllépi a megengedett határértékeket. Az ország északkeleti részén található ipari központ, Byrnihat városa bizonyult a világ legszennyezettebb településének, ahol a PM2.5 részecskék átlagos koncentrációja elérte a 128 mikrogrammot köbméterenként.
Az amerikai légszennyezettség-mérő program leállítása
A Chicagói Egyetem Energiapolitikai Intézetének (EPIC) tiszta levegő programjának igazgatója, Christa Hasenkopf szerint legalább 34 ország veszíti el a megbízható szennyezettségi adatokhoz való hozzáférését az amerikai program megszüntetése miatt. A szakértő hangsúlyozta, hogy a program nemcsak az adatgyűjtésben volt jelentős, de kimutathatóan javította az érintett városok levegőminőségét és növelte a várható élettartamot is.