Mérgező anyagokat találtak az anyatejben, a csecsemők élete foroghat kockán
Nemrég közzétettek egy sokkoló tanulmányt, amelyben a kutatók felhívták a figyelmet az anyatejben egyre gyakrabban előforduló veszélyes kémiai anyagokra, melyek a gyermekek egészségét kockáztathatják.
Az úgynevezett per- és polifluoroalkilok (PFA) csoportjába több mint 4 ezer kémiai vegyület tartozik, legfőbb jellemzőjük pedig az, hogy rendkívül hosszú ideig képesek a környezetben maradni anélkül, hogy lebomlanának.
Ezek a szerves anyagok rendkívül toxikusak és mérgezőek, károsíthatják a májat, továbbá terméketlenséget idézhetnek elő, valamint immunológiai problémákat okozhatnak – ezeket a panaszokat állatoknál és embereknél egyaránt megfigyelték.
A PFA-kat rengeteg termékben használják – legyen szó éppen fogselymekről, kozmetikai cikkekről, műanyag csomagolásokról vagy bútorokról, szinte mindenhol megtalálhatóak. Nem véletlen, hogy az emberi szervezetben is felhalmozódhatnak, az Environmental Science and Technology tudományos folyóiratban közzétett publikációban éppen ezeket a veszélyeket taglalták a kutatók.
A Washington Egyetem és az Indiana Egyetem tudósai a Toxic-Free Future alapítvány jóvoltából megmérték, hogy mekkora koncentrációban van jelen a PFA az anyatejben, és döbbenetes eredményeket kaptak.
Rájöttek, hogy a világon szinte minden édesanya érintett lehet a mérgezésben, sokszor tudtukon kívül fertőződhetnek meg PFA-műanyagszemcsékkel, amelyek egyes esetekben kiválthatják a születendő magzat elhalálozását, vagy ha mégis világra jön, akkor életre szóló egészségi gondokat okozhatnak.
Egyelőre még annyira nem súlyos a helyzet, hogy a lehetséges rizikók felülírják az anyatejjel való szoptatás jótékony hatásait, ezért a kutatók arra buzdítanak minden kismamát, csak a legvégső esetben nyúljanak mesterséges alternatívákhoz, hiszen a csecsemők számára még mindig az édesanya a legegészségesebb táplálékforrás.