Megfejtették a felettébb ritka aszteroida titkát
Amerikai kutatók úgy vélik, hogy a hatalmas űrszikla, amely a Naprendszerünk széléről származhat, valójában egy extrém ritka hidrogénjégből álló monstrum.
Amerikai kutatók úgy vélik, hogy a hatalmas űrszikla, amely a Naprendszerünk széléről származhat, valójában egy extrém ritka hidrogénjégből álló monstrum.
Az ’Oumuamua névre keresztelt aszteroidát alkotó befagyott hidrogéndarabok a Wired információi szerint csak az univerzum speciális helyein keletkezhetnek. A hipotézist felállító Yale Egyetem kutatói rámutattak, hogy ha a csillagközi objektum valóban egy óriási jéghegy lenne, az tökéletesen megmagyarázná az eddig felfedezett bizarr viselkedését.
Az ’Oumuamuát övező egyik legnagyobb rejtély azzal kapcsolatos, hogy vajon hogyan volt képes ez a hatalmas aszteroida ennyire gyorsan átszelni a Naprendszert, az üstökösökön kívül ugyanis egyetlen kozmikus objektum sem tud ilyen nagy sebességgel közlekedni a világűrben.
De ha az ’Oumuamua hidrogén-jéghegy lenne, ami egyre inkább valószínű, akkor a befagyott gáz fokozatos szublimálása következtében gyorsabban haladhat előre – számolt be róla a The Astrophysical Journal.
„Bár a hidrogén-jéghegy kicsit egzotikusnak hangzik, maradéktalanul megmagyarázza az ’Oumuamua mitikus titkát.” – mondta a Yale egyik PhD. hallgatója, Darry Seligman a Wirednek.
Ezek a jéghegyek rendkívül különösek, mivel fő alkotóelemük, a hidrogén csupán akkor fagy be, ha mindössze pár Celsius-fokkal az abszolút nulla fok (-273,15 °C) fölé hűl le. A legalacsonyabb lehetséges hőmérsékletet egyedül a hatalmas molekuláris felhők tudják elérni az univerzumban.
A Yale csillagászai úgy gondolják, hogy az ’Oumuamua pont egy ilyen kozmikus felhőből alakulhatott ki. A befagyott hidrogénrészecskék egyszerűen összetapadhattak és a gravitációs erők hatására az óriási gázködből egy idő után szilárd halmazzá állhattak össze.
A kutatók azt szeretnék, ha egy űrszonda segítségével megvizsgálhatnák az aszteroidát, így egy potenciális expedíció során még jobban megismerhetnék a rejtély mögött álló okokat.