Marsi idő szerint kell élniük a Perseverance roverét irányító mérnököknek
A NASA Perseverance rovere magyar idő szerint péntek hajnalban érte el a Mars felszínét, a kutatóknak azonban nem lesz egyszerű dolguk az adatok begyűjtése során.
A Perseverance misszió tagjainak a Space.com magazin értesülései alapján jelentős életmódbeli változásokat kellett eszközölniük, ugyanis munkájuk közben a marsi időhöz kell majd alkalmazkodniuk.
Mivel a vörös bolygón egy nap 24 órából és 37 percből áll, ezért a NASA kutatócsapatának műszakjai Földi idő szerint folyamatosan kilenghetnek, köszönhetően annak, hogy a két égitest nincs szinkronban egymással.
„Délután 2 órakor kezdünk első napon, utána 24 óránként 40 perccel későbbre tolódik a rajt. Mivel csupán három hónapon keresztül történnek a vizsgálatok, ezért mérnökeink megértik a csúszást” – magyarázta Jennifer Trosper, a projekt vezető menedzsere.
Korábbi roverek landolásakor a NASA szakemberei hálózsákokat és kisebb hálósarkokat hoztak létre irodájuk és irányítópultjaik közelében, ezáltal könnyebben tudták végezni a munkájukat, és nem kellett a fáradtság miatt aggódniuk.
Mivel jelenleg még világszerte érvényben vannak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos óvintézkedések, ezért a mérnökök otthonról dolgoznak, így a naptárukat és az időbeosztásukat saját maguknak kell beállítaniuk.
A három hónapos ciklus végeztével szerencsére visszatérhetnek majd korábbi műszakjaikhoz, és Földi idő szerint folytathatják a kutatásokat, ezáltal búcsút inthetnek a tizenkét hónapos jet-lag-nek.