Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Macron megint Putyin bajszát próbálja ráncigálni, szankciókkal fenyeget

Macron megint Putyin bajszát próbálja ráncigálni, szankciókkal fenyeget

Macron megint Putyin bajszát próbálja ráncigálni, szankciókkal fenyeget
Fotó: Emmanuel Macron francia elnök (j) fogadja Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a párizsi államfői rezidencián, az Elysée-palotában 2025. május 5-én. MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

Emmanuel Macron francia elnök ismét Vlagyimir Putyinnak és az orosz kormánynak üzent, ezúttal a tűzszünet kapcsán.

Macron egy televíziós interjúban kijelentette, Franciaország kész újabb szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben, amennyiben Moszkva nem hajlandó elfogadni a javasolt 30 napra szóló tűzszüneti megállapodást, amibe Ukrajna már belement.

A 30 napos tűzszünet hétfőtől lépett volna életbe, azonban a jelek szerint Oroszország továbbra sem mutat hajlandóságot az egyezség elfogadására. Amit már biztosan tudhatunk, Donald Trump és Vlagyimir Putyin nem lesznek ott a törökországi tárgyalásokon, ahol összeül az orosz és az ukrán delegáció, amire rég volt példa.

Mint arról a Sky News is beszámolt, a francia elnök szerint az új szankciók célja, hogy nyomást gyakoroljanak az orosz vezetésre, különösen a pénzügyi szektorra, valamint az olaj- és gáziparra összpontosítva. Macron ezzel együtt hangsúlyozta, hogy a szankciókat európai szinten összehangoltan tervezik bevezetni, és ebben már most is intenzív egyeztetések zajlanak a szövetséges országokkal.

Németország, az Egyesült Királyság és Lengyelország hasonló álláspontot fogalmazott meg az elmúlt héten, amikor közösen tárgyaltak a helyzetről. Az előbb említett országok egyöntetűen nélkül jelezték: amennyiben Oroszország nem tesz lépéseket a tűzszünet irányába, a nemzetközi közösség újabb büntetőintézkedésekre számíthat.

Az új német kancellár, Friedrich Merz külön kiemelte, az esetleges szankciók „jelentős szigorítást” fognak jelenteni a jelenlegi intézkedésekhez képest. A helyzet alakulása kulcsfontosságú lehet Európa és Oroszország kapcsolatainak jövője szempontjából, ami egyre több embert érint Európában.

A nyomásgyakorlás célja, hogy diplomáciai úton sikerüljön elérni a feszültségek csillapítását és az évek óta tartó fegyveres konfliktus mielőbbi lezárását. Az elkövetkező napok eseményei tehát döntő fontossággal bírhatnak a nemzetközi közösség következő lépései szempontjából.