Lenyűgöző videón láthatjuk a Tejútrendszer 400 ezer éves fejlődését
Könnyűszerrel kijelenthetjük, hogy anyagalaxisunk 400 ezer év múlva egy teljesen más hely lesz ahhoz képest, mint ahogyan azt manapság megszokhattuk.
Könnyűszerrel kijelenthetjük, hogy anyagalaxisunk 400 ezer év múlva egy teljesen más hely lesz ahhoz képest, mint ahogyan azt manapság megszokhattuk.
Az Európai Űrügynökség Gaia obszervatóriuma által begyűjtött adatok alapján a csillagászok egy nem mindennapi, ultrapontos precizitással készült timelapse-felvételt állítottak össze. A videón a Tejútrendszert figyelhetjük meg, amint az évek előrehaladtával drasztikus módon a maitól eltérő formájú objektummá formálódik.
Az ESA kutatói összesen 40 ezer csillagból származó információt összesítettek, majd egy szimulációval lemodellezték, miként változhat a galaxis alakja. A Live Science tudományos magazin szerint a Gaia mintegy 1,8 milliárd objektum pozícióját és pályájának alakulását követte nyomon az elmúlt években.
Az asztronómusoknak sikerült 1,6 millió évre előrejósolni a galaxisban található csillagok útját, ezáltal a Tejútrendszerről egy bámulatosan részletgazdag projekciót tudtak megalkotni.
A videón a csillagok clusterekké összeállva helyezkednek el a térkép szélein – a kutatók szerint a Nap útja állhat ezen jelenség mögött. Az ESA blogjában arról írtak a tudósok, hogy a felvétel megtervezése és létrehozása eléggé körülményes feladatnak bizonyult:
„Képzeljük el, hogy egy hatalmas, mozdulatlan tömegben folyamatosan mozgunk. Amikor a velünk szemben álló emberekhez egyre közelebb érünk, akkor ők maguk is kisebb távolságra lehetnek egymástól. Az univerzum megfigyelését pontosan ezzel a metódussal hajtottuk végre.”