Lélegzetelállító videót tett közzé Kína a Mars körül keringő űrszondáról
Gyönyörű felvételeket készített a kínai űrügynökség a Tienven–1 űrszondára szerelt kamera segítségével, amelyet nemrég a YouTube-on is megosztottak.
Az egységet még tavaly nyáron lőtték ki a világűrbe, körülbelül ugyanabban az időpontban, amikor a NASA Perseverance roverét és az Egyesült Arab Emírségek Hope modulját is az univerzumba bocsátották.
A szerkezet fedélzeti kameráján a marsi felszínt csodálhatjuk meg. A kínai állami televíziócsatorna jóvoltából közzétett videó annyira részletes, hogy a vörös bolygó vékony atmoszféráján keresztül még az egyes krátereket is ki lehet venni.
A közel öt tonnás landerrel és napelemmel működő roverrel ellátott orbiter szerdán állt Mars körüli pályára.
Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor a 240 kilogrammos marsjáró idén májusban landolhat a vörös bolygó felszínén, és összesen három földi hónapot tölthet el rajta, tanulmányozva az égitest talaját és légkörét, ezáltal Kína lesz a harmadik ország az USA és a Szovjetunió után, amelyik ezt megtehette az emberiség történelme során.
A Tienven–1 Kína ambiciózus űrprogramjának jelentős részét képezi – ha sikerrel járnak, saját Föld körüli űrállomást is létrehozhatnak 2022-ben, ami a Nemzetközi Űrállomás konkurenseként keringhet majd bolygónk gravitációs vonzásában.
A 21. század derekára tehát újfent beindulhat közel hét évtized után az űrverseny, ezúttal azonban a NASA ellenfelei nem a szovjetek, hanem a kínaiak, illetve a különböző magánvállalatok, például az Elon Musk birtokában lévő SpaceX lesznek.