Lélegzetelállító videón láthatjuk a valaha felfedezett első fekete lyukat
Az Európai Déli Obszervatórium szerdán káprázatos felvételt tett közzé hivatalos YouTube-csatornáján, amelyen az látszik, miként festene egy utazás a Földről a legközelebbi szupermasszív fekete lyukhoz.
A videó sokkal messzebb zoomol minket, mint amire valaha is képesek lennénk a jelenlegi technológiáink segítségével. Még ha fénysebességgel is utaznánk – amelyet egyébként mai tudásunk szerint képtelenség elérni egy űrhajóval –, legalább 55 millió évbe telne, mire eljuthatnánk a Messier 87 galaxis centrumába.
A felvétel azon kívül, hogy sci-fi filmekben is megállná a helyét, tiszteleg a csillagászok és asztrofizikusok előtt, hiszen az elmúlt évtizedekben a technológia folyamatos fejlődésének hála soha nem látott részletességgel térképezték fel az univerzum rejtélyes szegleteit.
A képsorok a Chilében található ALMA obszervatóriumban kezdődnek, később pedig a különböző konstellációk felé veszi irányt a kamera, majd szépen lassan elérkezünk az M87 galaxishoz, melynek közepében tanyázik az M87* fekete lyuk.
Az M87* volt az első szupermasszív fekete lyuk, amelyet 2019-ben sikerült lefényképezniük az asztronómusoknak, ezáltal megvizsgálhatták annak szerkezetét és viselkedését.
Az első, homályos fotók után egy részletesebb, pontosabb fényképet is készítettek az objektumról, amelyen tökéletesen kivehető az M87* örvényszerű mágneses mezője, ami fenyegetően tátong a galaxis belsejében arra várva, hogy feleméssze a közelébe kerülő égitesteket és űrbéli törmelékeket.