Egy új kutatás szerint a sajtfogyasztás boldoggá tesz
Emellett jobb mentális jóléthez vezet és elősegítheti az egészséges öregedést.
Egy új tanulmány arra a megállapításra jutott, miszerint a sajtfogyasztás boldoggá tesz és elősegítheti az egészséges öregedést. A beszámoló szerint egy hatalmas genetikai elemzést követően a szakértők arra jutottak, hogy a jobb mentális közérzettel rendelkező emberek általában tovább és egészségesebben élnek – továbbá bizonyos életmódbeli döntések, mint például a több sajt fogyasztása jelentős szerepet játszhatnak ebben. Megjegyzik: korábbi megfigyeléses tanulmányok már kimutatták, hogy a boldogság hatással lehet arra, hogy az ember miként öregszik meg.
Egy nemrég a Nature Human Behavior című folyóiratban publikált tanulmányban kínai tudósok európaiak millióinak egészségügyi adatait vették górcső alá, és bizonyítékot is találtak arra, hogy a mentális jólét segíthet hosszabb és egészségesebb életet élni. A kutatócsoport az európai adathalmazokból 33 egyénnél pedig azt is megvizsgálta, hogy milyen köztes tényezők befolyásolhatják a mentális jólét és az egészséges öregedés közötti ok-okozati összefüggést, beleértve az életmódbeli döntéseket, mint például a dohányzás, a gyógyszerhasználat, a fizikum vagy a betegségek – részletezik.
De az is megmutatkozott, hogy azok, akik több sajtot és gyümölcsöt ettek, jellemzően magasabb mentális jóléti pontszámmal rendelkeztek. Sőt, a sajtfogyasztás növelése pozitív hatással volt az egészségükre és az élettartamukra is – írja az RTL a Science Alert cikke alapján. Kifejtik: a sajtfogyasztás 3,67%-os pozitív hatást gyakorolt az egyének egészséges öregedésére, míg a gyümölcsfogyasztás csak 1,96%-kal javította azt. Ugyanakkor a cigarettázás például 4,56%-os negatív hatást váltott ki a vizsgált személyeknél.
Bár a magas zsírtartalmú élelmiszereket gyakran károsnak tartják, kutatások szerint a tejzsír mértékletes fogyasztása csökkentheti a koleszterinszintet, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Mindemellett egy nemrégiben Japánban végzett vizsgálatban a nagyobb sajtfogyasztás összefüggésbe hozható volt a jobb kognitív funkciókkal, más kutatások pedig azt állapították meg, hogy beindítja a dopamintermelést az agyban, ami örömszerzéshez vezet – teszik hozzá a cikkben.
Korábban azt is megírtuk, hogy ne csak az íze, a jótékony hatásai miatt is fogyasszunk rendszeresen epret: a nyár egyik legkedveltebb gyümölcse nemcsak finom, hanem nagyon egészséges is, fogyasszunk hát belőle rendszeresen. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy 12 féle rák kialakulását megelőzhetjük ezzel a reggelivel, ami emellett a cukorbetegségre és a fáradtságra is igazi gyógyír. Továbbá arról is beszámoltunk, mit mondott a dietetikus arról, vajon egészségesebb lesz-e a kenyér, ha lefagyasztjuk fogyasztás előtt.