Különös formájú sziklát találtak a Marson
Az amerikai űrügynökségnek hála ismét beindult az élet a Marson – még ha mindez csupán roverek és orbiterek formájában is történt meg.
A NASA a hét elején lélegzetelállító magas felbontású panorámaképet töltött fel hivatalos weboldalára, amelyet a Perseverance rover Mastcam-Z kamerájával rögzítettek a kaliforniai Pasadenában található Jet Propulsion Laboratórium mérnökei.
A fotónak köszönhetően eszméletlen részletességgel csodálhatjuk meg a vörös bolygón tátongó hatalmas sivatagot a Jezero-kráter mélyén, amely valószínűleg egy korábban kiszáradt folyódelta maradványa lehet.
A rengeteg szikla között a kutatók egy egészen furcsa kődarabra is felfigyeltek. A sötét, szokatlanul magas kőzetet alakjából adódóan „kikötői fókasziklának” keresztelte a Jim Bell vezetése alá tartozó Mastcam-Z tudóscsapata.
A szikladarab feltehetően az évezredek során a környéken tomboló viharok és szelek hatására erodálódott, ezáltal felvette jelenlegi, bizarr formáját.
A panorámaképen fellelhetjük a Perseverance daruja által szétfújt marsi homokréteget, amely a február 18-i landolás után keletkezett, miközben a rover szépen lassan talajt ért a vörös bolygó felszínén.
A szóban forgó sziklán kívül további kőzeteket is láthatunk a fotókon, amelyek geológusok szerint vulkáni aktivitásra utalnak, bár a vizsgálatok még csak most kezdődtek, így a hipotéziseiket még alá kell támasztaniuk a közeljövőben.