A Korán birtoklása miatt Kína „szélsőségesnek” minősíti az ujgurokat
A Human Rights Watch legfrissebb jelentése szerint az ujgurokat azért bélyegzik meg, mert gyakorolják vallásukat.
Az Al Jazeera beszámolója szerint a Human Rights Watch (HRW) közzétette legfrissebb jelentését a Hszincsiangban élő ujgurok helyzete kapcsán: jelentésük szerint a Hszincsiangban élő muszlimokat „erőszakos szélsőségeseknek” bélyegzik, csak azért, mert gyakorolják vallásukat.
A HRW törvényszéki vizsgálatából derült ki, hogy a kínai hatóságok az etnikai kisebbséghez tartozó ujgurok telefonjait „50 ezer ismert multimédiás fájl megléte miatt figyelik”, amik alapján Peking szélsőségesnek tekinti a Korán birtoklását, mely elegendő a rendőrségi kihallgatáshoz.
Az „erőszakos és terrorista” tartalmak listáján szerepelnek az olyan fegyveres csoportok, mint az ISIS által készített erőszakos hang-, videó- és képanyagok, de olyan szervezetek anyagai is, melyek a Hszincsiangban élő ujgurok, egy többnyire muszlim kisebbség identitását vagy önrendelkezését támogatják.
Az akták az 1989-es Tiananmen téri mészárlásról szóló információkat is tartalmaznak, melyeket Kínában a mai napig erősen cenzúráznak. A jogvédő csoport által a listáról készített metaadat-elemzésből az is kiderült, hogy a felülvizsgálatra megjelölt tartalmak egy része azonban nem politikai jellegű, s olyan tartalmak szerepelnek köztük, mint az „On the Road” című kínai utazási műsor, felolvasások a Koránból és iszlám dalok.
Maya Wang, a HRW megbízott Kína-igazgatója a megállapítások kapcsán hangsúlyozta: