Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína tisztázta, mik a terveik Donald Trump győzelmét követően az USA-val

Kína határozott üzenetet küldött Donald Trumpnak, mik is a terveik az USA-val a választások után.

...svg content...Fotó: Donald Trump megválasztott amerikai elnök (b) és Sylvester Stallone amerikai színész, rendezõ kezet fog az America First Policy Intézet gáláján Trump Mar-a-Lago birtokán, a floridai Palm Beachben 2024. november 14-én. MTI/AP/Alex Brandon
Észak-Amerika

Kiss László

Szerkesztő

Nem lehet azt mondani, hogy Kína és az USA kapcsolata túl idilli lenne, ami várhatóan Donald Trump visszatérésével sem fog drasztikusan változni. Sokan arra számítanak, hogy a kínai-amerikai kapcsolatok csak nehezebbé válhatnak Trump új politikai megközelítései miatt.

Kína az elsők között reagált az amerikai választás eredményére, és ha megnézzük a két adminisztrációt, valószínűleg lényegesen jobban jártak volna Kamala Harrisszel. Nagy kérdés, hogy Trumpnak mik a tervei Kínával, miben lehet engedékeny velük szemben, mert a kínaiak egyúttal riválisok is a gazdaságban. Soron kívül Költségvetés: a magyar kormány közölte, mik várhatók 2025-ben

Tajvan kérdése ugyancsak fontos tényező, akiket Joe Biden védelem alatt tart Kínától szemben. Hogy ez mennyiben fog változni Trumppal, szintén érdekes kérdést jelent, amire a következő hónapokban egyértelmű választ kaphatunk.

Kína készen áll az együttműködésre

Kína készen áll az együttműködésre az új amerikai adminisztrációval – hangoztatta Hszi Csin-ping kínai államfő szombaton Limában, amikor találkozott Joe Bidennel, az Egyesült Államok januárban távozó elnökével.

Az amerikai-kínai megbeszélést az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) éves találkozójának keretében tartották a perui fővárosban. Hszi Csin-ping az amerikai elnökválasztás eredményére és a januárban hivatalba lépő második Trump-adminisztrációra utalva kijelentette, hogy egy folytonos átmenetet szeretne a két ország kapcsolatában, valamint az együttműködés kiterjesztésének és a nézetkülönbségek kezelésének szándékát hangoztatta.

Óvott attól, hogy Kína és az Egyesült Államok egymást ellenfélnek tekintse és „ádáz” versenybe bonyolódjon. Joe Biden az amerikai-kínai viszonyt az egész világot tekintve a legfontosabb szövetségnek és kapcsolatnak nevezte.

Joe Biden és Hszi Csin-ping találkozója

„Az, hogy miként viszonyulunk egymáshoz, befolyással van a világ többi részére” – fogalmazott. Kifejtette, a két ország nem engedheti meg magának, hogy versenyük konfliktussá fajuljon, és úgy vélte, az elmúlt négy év bizonyította, hogy ez lehetséges.

Joe Biden és Hszi Csin-ping találkozója a tervek szerint a két politikus utolsó hivatalos megbeszélése volt. A távozó amerikai elnök együttműködésüket úgy értékelte, hogy a nézeteltérések mellett tárgyalásaik mindig az őszinte és nyitott vitáról szóltak.

Hszi Csin-ping az APEC-csúcson többször kifejtette véleményét a protekcionista kereskedelempolitikával szemben. Limából mindketten Brazíliába utaznak a húsz legfejlettebb ipari ország (G20) tanácskozására. A mostani Joe Biden utolsó elnöki látogatása Peruban és Brazíliában, egyben hivatali ideje alatt az első hivatalos útja Dél-Amerikában.

A kínai elnök útja Peruban és Brazíliában is állami szintű látogatásnak számít, az ahhoz illeszkedő külsőségekkel együtt. Megfigyelők szerint a két vezető eltérő fogadtatása jelzi Dél-Amerika külkereskedelmi súlypontjának eltolódását az Egyesült Államok felől Kína irányában. Peru és Brazília legnagyobb külkereskedelmi partnere a 2022-es adatok szerint Kína volt.

Az amerikai elnök pénteken, szintén Limában háromoldalú találkozón tárgyalt a dél-koreai elnökkel és a japán miniszterelnökkel. Joe Biden, Jun Szongjol és Isiba Sigeru megbeszélésén a többi között szó volt az Indiai- és csendes-óceáni térség biztonságának fenntartásáról, az Észak-Korea jelentette fenyegetésről, az orosz – észak-koreai katonai együttműködésről, valamint észak-koreai katonák oroszországi bevetéséről.

Liner/MTI

Ebben az ausztrál államban akár már a 10 évesek is kaphatnak életfogytiglant

Mindezt a helyi közösségek nyomásgyakorlásával magyarázták, ám több szervezet szerint a szigorítás csak ront majd a fiatalkori bűnelkövetők helyzetén.