Kevesebb holdkőzetet gyűjtött be a kínai űrszonda a kelleténél
A történelmi jelentőségű kínai misszió során az eredeti tervekkel ellentétben jóval kevesebb kőzetmintát tudtak visszahozni a Földre.
Az Egyesült Államok és Szovjetunió után Kína lett a harmadik ország a világon, amelynek sikerült Holdról származó kőzetet gyűjtenie és visszaszállítania a Földre. A Csang–o-5 űrszonda egészen pontosan 1,731 kilogramm mintával ért talajt, ami sajnos elmaradt a 2 kilogrammos célmennyiségtől.
A Reuters arról írt, hogy a kőzetek sűrűségét 1,6 gramm per köbmilliméterben állapították meg, amelyek teljesen megegyeznek a múltbéli missziók során mért értékekkel.
Az űrszonda mindössze 12 óráig végezte el a minták begyűjtését, ez pedig jócskán elmaradt az előzőleg meghatározott ütemtervtől. A Csang–o-5 küldetés szóvivője Pej Csaojü elmondta,
„A tesztjeink alapján a valódi sűrűség nem lesz annyira magas. Eredetileg 22 órán keresztül szerettünk volna dolgozni a Hold felszínén, végül 12 óra után le kellett állnunk.”
Kína meglepő módon megengedte, hogy a tudósok az eredményeket nyilvánossá tegyék, így nem zárkóztak el attól sem, hogy a kőzetmintákat nemzetközi kutatócsapatok is megvizsgálhassák.
Mindez eléggé szép gesztus a részükről az USA irányába, hiszen korábban az Egyesült Államok kormánya megtiltotta a NASA-nak, hogy közvetlenül együttműködjenek a kínai tudósokkal bárminemű űrbéli projekt keretein belül.