Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,37 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
454,96 Ft
Bitcoin
57,519 $
Védőruhás egészségügyi dolgozó kerékpáron megy mintát venni koronavírus-vizsgálathoz otthoni karanténban lévő emberekhez Pekingben 2022. november 3-án. A kínai hatóságok mintegy 600 ezer embert karanténba helyeztek a Honan tartományban fekvő Csengcsouban, mert 359 koronavírusos esetet azonosítottak. MTI/AP/Andy Wong

Karanténban történt gázszivárgás miatt hunyt el egy 3 éves kisfiú Kínában

Szerző: Borbély Fanni

Hatalmas felháborodást keltett Kínában, hogy a szigorú zéró-Covid politika nyomán karanténba zárt gyermek nem tudta elhagyni otthonát, miközben gázszivárgás történt: a kisfiú életét vesztette, a lakosság lázad.

Borbély Fanni

2022. november. 3 - 20:23

Egy 3 éves kisfiú halála miatt mozdult meg a kínai lakosság, miután egy koronavírus miatt karantén alá helyezett lakótelepen gázszivárgás történt, a gyermek azonban már nem jutott ki az épületből, s életét vesztette.

A kisfiú édesapja a CNN jelentése szerint a közösségi médiában számolt be arról, hogy a járványügyi tisztviselők megpróbálták megakadályozni, hogy elhagyja a lakótelepet és orvoshoz vigye a gyermeket.

A férfi a kínai Twitterként is ismert Weibón tett közzé egy bejegyzést, mely közfelháborodást váltott ki a kormánnyal szemben, s több százmillióan reagáltak a posztra – az egyik legnépszerűbb kommentben egy felhasználó dühében azt írta:

„Három év világjárványból állt az egész élete.”

A 3 éves kisfiú halála a legutóbbi tragédia, mely egyre komolyabb visszhangot kelt Kína rendkívül szigorú zéró-Covid politikája ellen, mely mostanra jóformán teljes mértékben felforgatta a kínaiak mindennapi életét a folyamatos lezárásokkal, karanténokkal, valamint a kötelező jellegű tömeges tesztelésekkel.

Egy hónapra rendelték el a karantént a városban

Megannyi esetről keringnek információk az interneten, melyekben a járványügyi tisztviselők egyszerűen megtagadták az emberektől az orvosi ellátáshoz való azonnali hozzáférést, mindezt annak ellenére, hogy Hszi Csin-ping elnök látszólag ragaszkodik azon álláspontjához, miszerint a rendkívül szigorú zéró-Covid politika „az embereket helyezi előtérbe”.

Lanzhou városának nagy része – beleértve azt a környéket is, ahol a kisfiú életét vesztette – már október eleje óta le van zárva. A kisfiú édesapja megosztotta, felesége és kisfia kedden dél környékén kezdett gázmérgezésre utaló tüneteket produkálni, s bár feleségét sikeresen újraélesztette, fia kómába esett.

Az apa több alkalommal is hívta a mentőket, de még a rendőrséget is, ám nem tudta elérni őket, ezért végső elkeseredettségében leszaladt a járványügyi dolgozókhoz, akik elrendelték a karantént a városban, ám azok elutasították minden kérését, mondván, forduljon a közösségében lévő tisztviselőkhöz, vagy próbálkozzon továbbra is a mentőknél.

Mivel a karantén miatt az elmúlt 10 napban nem végzett koronavírus-tesztet, nem tudott eleget tenni a tisztviselők követelésének, nevezetesen, hogy mutasson fel egy negatív tesztet. Ekkor már annyira el volt keseredve, hogy karjaiban vitte ki a házból gyermekét, egy jószívű lakó pedig segítségére sietett és hívott neki egy taxit, hogy kórházba vihesse a kisfiút.

Hiába minden erőfeszítés, a gyermek nem élte túl

Mire odaért a kisfiúval a kórházba, az orvosok már nem tudták megmenteni életét, közösségi médiás bejegyzésében pedig az apa rámutatott: ha a gyermek hamarabb kerülhetett volna kórházba, még ma is élne.

A CNN megnézte online térképen, hogy mekkora a távolság a ház és a legközelebbi kórház között, s kiderült, mindössze 3 kilométerre fekszik, magyarul mintegy 10 perces autóútra – ha a mentők felvették volna a telefont, pillanatok alatt kórházba szállíthatták volna a gyermeket.

Az apuka bejegyzésében megosztotta, a rendőrség már csak azt követően jelent meg a háznál, hogy beértek a kórházba a taxival: a helyi rendőrség azonban azt állította, hogy a segélykérés után „azonnal a helyszínre siettek” és 14 perccel később segítettek „két embert, köztük egy gyermeket is kórházba szállítani”.

A közleményben a rendőrség megosztotta, a gyermek szén-monoxid-mérgezésben halt meg, míg az anya stabil állapotban van a kórházban, arról azonban nem voltak hajlandók említést tenni, hogy a szigorú járványügyi korlátozások és lezárások jelentős mértékben késleltették az érintettek orvosi ellátását.