Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,20 Ft
Euró
393,18 Ft
Font
460,26 Ft
Bitcoin
70,282 $

Brutális vihar tombol a Jupiter Nagy Vörös Foltjának szívében

A Hubble űrtávcsővel már több mint egy évtizede vizsgálják a Földnél nagyobb méretekkel rendelkező folt mozgását, ez idő alatt pedig rájöttek, hogy sokkal furcsább a viselkedése, mint azt korábban feltételezték.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA elavulófélben lévő űrteleszkópja 2009 és 2020 között tanulmányozta tüzetesebben a Jupiteren lévő hatalmas vihart, melynek centrumában a légáramlatok akár 645 km/h-ás sebességet is képesek elérni.

A szélsebesség vizsgálata közben megállapították, hogy olyannyira intenzívek a légmozgások, hogy gyakran pillanatok alatt megváltozik az uralkodó szélirány. A Hubble pontosságát jelzi, hogy 3 km/h-ás hibahatár mellett tudtak dolgozni, ami egy ilyen messze található égitest esetében kimagasló teljesítményként értékelhető. Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

Közel tizenegy év adatait összesítve bebizonyították, hogy a Nagy Vörös Folt alakulása nehezen előrejósolható, mivel a Földön létrejövő viharfelhőkhöz hasonlóan gyakran a semmiből táplálhatják újabb áramlatok a környékét.

Az továbbra is kérdéses, vajon mi rejlik a sötét, vastag felhőréteg alatt, illetve azt sem lehet tudni, milyen erők elégíthetik ki a folt utánpótlását, ezért a jövőben akár már a James Webb űrtávcső segítségével ezen rejtélyek felderítésén fáradozhatnak majd.