Idegrendszeri és mentális betegségekhez vezethet az amerikai zabálós életmód
Tudósok bebizonyították, hogy a napi szinten fenntartott magas szénhidrát- és kalóriatartalmú diéta neurológiai és kognitív zavarokhoz vezethet.
A University of Southern California kutatói egereken elvégzett kísérletek metaanalízise során megállapították, hogy a szénhidrátokban és zsírokban gazdag, magas kalóriatartalmú étrend hosszú távon megnövekedett szorongást és depressziót válthat ki az emberekből.
Az úgynevezett nyugati diéta az egyik legegészségtelenebb étrend az összes közül, és már korábban is több tudományos módszerrel alátámasztották, hogy akár 10-15 évvel is megrövidítheti a várható élettartamot.
A Frontiers in Neuroscience tudományos folyóiratban közzétett kutatás alapján kiderült, hogy függetlenül attól, járt-e elhízással és túlsúllyal a nyugati étrend, az egereknél a folyamatos fogyasztás következtében szorongásos és memóriazavarok jöttek létre.
Ami ennél sokkal lehangolóbb, hogy bizonyos szintű függőség is kialakult a rágcsálóknál, így a mentális problémák főként akkor jöttek elő, ha nem kapták meg a szükséges napi adagjaikat.
Mindez embereknél azt jelenti, hogy sokan hozzá vannak szokva a zsíros, energiadús ételekhez, úgymint hamburgerekhez, sült krumplihoz, ezért szervezetük kizárólag ezeket a táplálékokat fogadja el, ellenkező esetben szomorúnak, depressziósnak és idegesnek érzik magukat.
Habár egyelőre még csupán a kutatások korai fázisában tartanak a pszichológusok, a közeljövőben további kísérleteket szándékoznak véghezvinni, melyekkel bizonyíthatják elméleteiket.