Hústermesztő növényeket hoztak létre genetikusok
Izlandi kutatóknak sikerült 100 ezer szál árpát genetikailag módosítani üvegházban kifejezetten laboratóriumban növesztett húsok előállításának céljából.
A génmódosított árpát a betakarítást követően „növekedési faktor” nevű kivonattá változtatták, amit később tápanyagban dús fehérjékké lehet alakítani, mely alapja a laborban készített húsféléknek.
Az ORF Genetics vállalat összesen 2 ezer négyzetméteres területen termeszti a speciális árpát, melyeket főként átprogramozott állati őssejtek segítségével állítanak elő, szintén laboratóriumi körülmények között.
Eddig már sikeresen legyártottak különféle bőrápolási szereket a szóban forgó növekedési faktoroknak köszönhetően, a közeljövőben pedig a húspiacot szeretnék forradalmasítani az állati izom- és zsírszövetek növényi imitációjával.
Ha sikerülne realizálni terveiket, akkor elképzelhető, hogy azok is megkóstolhatják a húsféléket, akik korábban vegetáriánusok voltak, illetve zöld módszerekkel elérhetnék, hogy a vágóhidakon kevesebb állatot kelljen lemészárolni.
„A technológiához egyetlen jószágot sem kell levágni, mindössze az őssejtjeiket kell begyűjtenünk hozzá, ezáltal sokkal változatosabb és környezetkímélőbb opciót kínálunk a hagyományos termékekkel szemben” – olvasható az ORF Genetics hivatalos közleményében.