Hubble-t megszégyenítő távcsövet kaphat az új kínai űrállomás
A Kínai Nemzeti Űrügynökség már felkészült arra, hogy hamarosan különböző darabokban a világűrbe szállítsa a Tienkung–3 űrállomás megépítéséhez szükséges alkatrészeket.
A Kínai Űrállomás Teleszkópja (CSST) hasonló felbontással fog rendelkezni, mint a Hubble űrtávcső, a látószöge azonban 300-szor nagyobb lesz, ezáltal a látható univerzum közel 40 százalékát végigpásztázhatja alig egy évtized leforgása alatt.
A Tienkung–3 teleszkópja valószínűleg egy opcionális modulhoz lesz erősítve, ami azt jelenti, hogy bármikor szabadon leválaszthatják az egységről, így önállóan is működhet majd, miközben Föld körüli pályán lebeghet.
A China Central TV-nek adott interjújában Kína emberi misszióiért felelős programmenedzsere, Csou Csienping elmondta, már megkezdődtek a fejlesztési fázisok utáni összeszerelési munkálatok, így hamarosan elkészülhet minden idők egyik legerősebb és legprecízebb űrtávcsöve.
Kínának komoly tervei vannak, az űrverseny során a közeli aszteroidák tanulmányozásán kívül távoli exobolygókat, galaxisokat szeretnének megvizsgálni, továbbá sötét energiára és sötét anyagra egyaránt vadászni fognak, felfedezésükkel ugyanis beelőzhetnék a konkurens oroszokat és amerikaiakat.
Mindeközben a NASA a Hubble utódját, a James Webb Űrteleszkópot állíthatja pályára azután, hogy évek óta sorozatosan elhalasztották az űrtávcső kilövését pénzügyi és technikai gondok miatt.
Ha mindkét egység végül kint lesz a világűrben, azzal jelentős mértékben felgyorsulhatnak a csillagászati kutatások, és könnyen elképzelhető, hogy az elkövetkező évtizedekben az asztronómusok korszakalkotó felfedezéseket tehetnek az univerzumról.