„Hamarabb tanítják a gyermekeket háborús bűnökre, mint a számolásra”
Linda Thomas-Greenfield, az ENSZ amerikai nagykövete reagált a frissen nyilvánosságra hozott jelentésre, miszerint a 130 halálos áldozattal járó Burkina Fasó-i mészárlást 12-14 év közötti gyermekek követték el.
Thomas-Greenfield az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt mondta el, hogy a konfliktuszónákban nagyon gyakori, hogy gyermekeket soroznak be a milíciák, elsősorban a nagyon szegény körülmények között élő családokból.
Mint mondta, már négy évtizede dolgozik diplomataként, így a különböző konfliktusok legkülönbözőbb érintettjeivel találkozott már, mégis a gyermekek esetében nem lehet felkészülni, az töri össze a leginkább az ember szívét – idézte a Washington Post.
Thomas-Greenfield felidézte az elmúlt idők nigériai eseményeit is, hogy már több alkalommal is gyermekeket rabolnak el a fegyveres milíciák, hogy váltságdíjat zsaroljanak ki a hatóságokból. Mint mondta, 25 évvel azt követően, hogy az ENSZ a gyermekekre kezdett fókuszálni, még mindig nem tettek eleget.
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára egyetértett az amerikai diplomatával abban, hogy szívszorító látni a konfliktusok idején a gyermekek jogainak semmibe vételét. Csak 2020-ban 24 ezer súlyos jogsértést követtek el gyermekek sérelmére, köztük toborozást, nemi erőszakot összesen 21 konfliktusban.
A főtitkár által idézett jelentés szerint tavaly több mint 8400 gyermek vesztette életét a különböző háborúkban Afganisztánban, Szíriában, Jemenben és Szomáliában, míg legalább 7000 gyermeket soroztak be katonának a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Szomáliában és Mianmarban főként.
A főtitkár ismét felszólított minden konfliktusban lévő országot, hogy azonnal kössenek tűzszünetet és védelmezzék a gyermekjogokat – bár ez sajnos sosem volt ilyen egyszerű. A világ számos pontján ugyanis nem nyugszanak a fegyveres milíciák, melyek tevékenysége felpörgött a járvány alatt.