Groteszk kinézetű, látásra képes emberi miniagyat növesztettek laboratóriumban
Kutatók olyan organoidokat, vagyis apró szerveket hoztak létre emberi őssejtekből, amelyek képesek imitálni az agy és a szem funkcióit.
Az apró agyakat úgynevezett emberi indukált pluripotens őssejtekből, vagyis iSPC-kből hozták létre, amelyek már régóta az orvosok figyelmének középpontjába kerültek, hiszen a regeneratív gyógymódok Szent Gráljaként számolnak velük.
Az apró agyacskákban optikus kúpok találhatóak – ezek a szövetek lényegében parányi retinák, amik úgy nőttek ki a felszín alatt, mint ahogyan azt az ember fejlődése során a magzat esetében a szemgolyók teszik.
Habár egy meglehetősen hátborzongató kísérletről volt szó, a miniszemek és miniagyak fejlődésének nyomon követésével a kutatók megfejthetik, pontosan milyen procedúrák játszódnak le az embriók genezise során, így akár időben felfedhetik a genetikai rendellenességeket, hogy aztán később gyógyítani lehessen őket – írta a LiveScience magazin.
A tudósok egyébként összesen 314 organoidot hoztak létre, melyek 72 százalékánál felbukkantak az optikai szervek, ami azt jelenti, hogy ösztönösen, irányítás nélkül kinőttek a szemre hasonlító golyócskák a nyákszerű, zselés agyszövetből.
Gyakorlati haszna a felfedezésnek akkor lehet, ha folytatják a miniagyak tanulmányozását, ezzel ugyanis elejét vehetik a retinát érintő különféle elváltozások kialakulásának, egyúttal megérthetik, miként változhat a szem látásért felelős régiója.