Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,38 Ft
Euró
393,57 Ft
Font
460,35 Ft
Bitcoin
70,199 $

Génmódosítás segítségével gyógyítható az infarktuson átesett szív

A Sydneyben található Victor Chang Kardiológiai Kutatóintézet tudósai zebrahalak szervezetében azonosítottak egy gént, amely elősegítheti a szívizom újjáépülését akár egy súlyos szívroham után is.

OpenStax Anatomy and Physiology
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A génnek köszönhetően a szívizomsejtek újból osztódásra és replikációra lesznek képesek, ami azt jelenti, hogy a szív teljesen regenerálódhat és ugyanúgy működhet, mint infarktus előtt.

A MedicalXpress orvosi szaklapban közzétett tanulmány szerint a kutatók bebizonyították, hogy a zebrahalak génjei lényegében titkos kapcsolóként funkcionálnak, amelyek csakis akkor aktiválódnak, ha problémát észlelnek, és csupán addig végzik a dolgukat, amíg valóban szüksége van rájuk a szervezetnek.

Mivel a zebrahalak és az emberek között 70 százalékos génegyezés figyelhető meg, ezért egy új gyógyszer megalkotása esetében emberi életek ezreit lehetne megmenteni – magyarázta Kazu Kikuchi professzor, a szóban forgó kutatás vezetője.

Egy másik, Bob Graham kardiológus által vezetett kutatócsapat üdvözölte az eredményeket, szerintük ugyanis korszakalkotó felfedezést tettek kollégái, mellyel jelentősen megnövelhetik a szívroham utáni felépüléssel kapcsolatos terápiás eljárások sikerességét.

„Egy kulcsfontosságú fehérjét találtak, ami visszafordíthatja az infarktust követő szívizomsejt-károsodást, megelőzve ezzel azt, hogy elhaljanak a szív vért pumpáló szövetei” – mondta Graham.

Graham hozzátette, az emberek szervezetéből az evolúció során tűnhetett el a szívizomsejtek újjáépítésének funkciója, amit egyelőre nem tudtak megfejteni, miért történhetett meg, ám a génmódosításnak hála kiküszöbölhetik ezt a problémát is.