Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Genetikai mutáció igazolja a négyórás alvók különleges képességét

Genetikai mutáció igazolja a négyórás alvók különleges képességét

Genetikai mutáció igazolja a négyórás alvók különleges képességét
Fotó: Unsplash/iam_os

Tudósok felfedezték a SIK3-N783Y mutációt, amely lehetővé teszi egyeseknek, hogy mindössze négy óra alvással is tökéletesen regenerálódjanak.

A genetikai kutatások újabb áttörést hoztak az alvással kapcsolatos vizsgálatok területén, ugyanis a szakemberek azonosítottak egy rendkívül ritka mutációt, amely magyarázatot ad arra, miért elegendő egyes embereknek csupán négy óra alvás a teljes regenerálódáshoz.

A SIK3-N783Y névre keresztelt genetikai változást először egy természetesen rövid alvási ciklussal rendelkező személynél fedezték fel, majd genetikailag módosított egereken folytatták a kutatásokat. Az eredmények alapján a mutációval rendelkező rágcsálóknál szintén csökkent alvásigényt tapasztaltak a tudósok.

A mostani felfedezést megelőzően már négy olyan gént azonosítottak a kutatók, amelyek összefüggésbe hozhatók a rövid alvással, ezeken belül pedig öt releváns mutációt találtak. Az újonnan feltárt változás egy ötödik gént érint, a Sik3-at, amelyet korábban már kapcsolatba hoztak az álmossággal.

Átlagosan 31 perccel csökkent az alvásigény

A kísérleti egerek esetében a mutáció hatására átlagosan 31 perccel csökkent az alvásigény, míg alvásmegvonást követően ez az érték 54 percre emelkedett. Mindez annak fényében értékelendő, hogy a rágcsálók normál esetben napi 12 órát alszanak, így esetükben a csökkenés kevésbé markáns, mint a természetesen rövid alvási mintázattal rendelkező embereknél.

A test számára az alvás létfontosságú folyamatok elvégzésére szolgál, többek között a méregtelenítésre és a szöveti regenerációra. Az intenzív sportolók tapasztalatai is alátámasztják, hogy a megfelelő alvás elengedhetetlen a test fejlődéséhez és a terhelésből adódó károsodások helyreállításához. A természetesen rövidebb alvásigényű személyeknél ezek a folyamatok hatékonyabban mennek végbe.

Az elégtelen alvás számos egészségügyi következménnyel járhat, beleértve a fáradtságérzetet, memóriaproblémákat, valamint a szívbetegségek kockázatának növekedését. Míg a legtöbb felnőttnek napi hét-kilenc óra alvásra van szüksége az optimális működéshez, addig a genetikai adottságuk miatt rövidebb alvásigényű emberek – akiknek mindössze négy-hat óra alvás szükséges – gyakran rosszabbul érzik magukat, ha a megszokottnál többet alszanak.