Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A gazdag országok aláássák a szegény országok megsegítésére irányuló erőfeszítéseket

A klímaválság kapcsán készített friss kutatásból derült ki, hogy a gazdag országok aláássák a szegény országok megsegítésére irányuló erőfeszítéseket.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/LUSA/Ampe Rogerio
Greenbox
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Egy a Guardian által is szemlézett friss kutatásból derült ki, hogy a gazdag nemzetek aláássák a szegény és sebezhető országok megóvása érdekében végzett munkát, mivel a támogatások helyett inkább kölcsönöket nyújtanak, más segélyezési projektekből vonnak el pénzt, vagy tévesen címkézik az összegek felhasználását.

Az Oxfam jótékonysági szervezet jelentése szerint a 2020-ban a gazdag országok által az éghajlatváltozással kapcsolatos finanszírozásból mindössze 11,5 milliárd dollárt fordítottak a szegény országok szélsőséges időjáráshoz való alkalmazkodásának segítésére, annak ellenére, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos katasztrófák száma rohamosan növekszik. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Nafkote Dabi, az Oxfam nemzetközi éghajlat-változási politikáért felelős vezetője rámutatott, mindez a probléma nagyságrendjét tekintve elfogadhatatlan:

„11,5 milliárd dollár közel sem elegendő az alacsony és közepes jövedelmű országok számára, hogy segítsenek az embereknek az egyre több és nagyobb árvíz, hurrikán, tűzvihar, aszály és más, az éghajlatváltozás okozta szörnyű károk miatt. Az Egyesült Államokban az emberek évente négyszer ennyit költenek a macskáik és kutyáik etetésére.”

Kijelentése azért is fontos, mert a fejlett világ 2009-ben egy ígéretet tett a fejlődő országoknak, miszerint 2020-tól évente 100 milliárd dollárnyi éghajlati pénzügyi támogatást biztosítanak számukra, melyek az érintett országok éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodását és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését segítik.

Csakhogy ez az ígéret három évvel az ígért kezdés után sem teljesült, 2020-ban ugyanis a fejlett országok mindössze 83 milliárd dollárt biztosítottak. Az Oxfam azt is hangsúlyozta, hogy a pénz egy részét a már meglévő tengerentúli segélyezési költségvetésekből vették el, és az éghajlat-politikai finanszírozásnak számító összegek egy része olyan pénzeszközöket tartalmaz, melyeket nem a klímaváltozás elleni küzdelemre, hanem elsősorban fejlesztési projektekre, például az egészségügyre és az oktatásra fordítanak.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.