Fontosak lehetnek a magyar koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos vizsgálatok
Magda Müller Veronika, a Pulomonológia Klinika igazgatója az InfoRádiónak adott interjúban elmondta, mindez idáig ígéretesnek bizonyult a hazai készítésű remdesivir gyógyszer.
Magda Müller Veronika, a Pulomonológia Klinika igazgatója az InfoRádiónak adott interjúban elmondta, mindez idáig ígéretesnek bizonyult a hazai készítésű remdesivir gyógyszer.
A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáját nemrég gyógyultan hagyhatta el az a 75 éves koronavírus-páciens, akinek Magyarországon elsőként adták be a szert. Az eredetileg az Ebola ellen kifejlesztett remdesivir hatásmechanizmusa azon alapul, hogy beépül a vírusállományba, így le tudja lassítani a replikációt, vagyis megakadályozza a további terjedést.
Ez utóbbi talán a legfontosabb pozitív tulajdonsága a gyógyszernek, hiszen a kórházi ellátásra szoruló, tüdőgyulladásban szenvedő betegek számára elegendő légzőfelületet biztosíthatnak.
Magda Müller Veronika közölte, az intravénás, legalább 5-10 napig használandó szerben jelenleg 25 koronavírusos páciens részesül a Semmelweis Egyetem klinikáján. Az igazgató hangsúlyozta, még túl korai levonni a tudományos következtetéseket, ugyanis az alkalmazás korai fázisában tartanak, egyúttal figyelmeztetett, a WHO korábbi tanulmánya ezért hatékonysági szempontból nem biztos, hogy releváns.
A remdesivirt az európai gyógyszerhatóságon kívül az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet egyaránt engedélyezte, ezért fontos lenne, ha minél többen használnák annak érdekében, hogy kiderüljön, mennyire effektív valójában a készítmény.
A magyar vizsgálatok a már meglévő tudásanyagot gazdagíthatják, sokkal pontosabban meghatározva, kik lehetnek azok, akiknél a remdesivir jótékony hatással bír.