Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,02 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
456,79 Ft
Bitcoin
66,614 $

Fémüvegből készítik a következő NASA-holdjáró alkatrészeit

Az amerikai űrhivatal tudósai egészen furcsa megoldását választották a roverek megépítésének, ugyanis az eddig megszokott alapanyagok helyett nagy teherbírású fémüvegekkel dolgoznak.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai űrhivatal tudósai egészen furcsa megoldását választották a roverek megépítésének, ugyanis az eddig megszokott alapanyagok helyett nagy teherbírású fémüvegekkel dolgoznak.

A NASA legutóbbi sajtóközleményéből kiderült, hogy a speciális üvegből készült fogaskerekek és sebességváltók szerencsére rendkívül ellenállónak bizonyultak, hiszen teljesítették az összes szigorú tartóssági teszteket. Soron kívül Óriási bejelentés: 14 év után visszatér a Győzike Show

Kutatók elmondták, hogy azért esett az eddig használatos fémek és kevlár, valamint karbonszálak után a fémüvegre a választásuk, mert sokkal alacsonyabb hőmérsékleten is képesek megfelelően működni, amelynek köszönhetően a rover nagyobb távolságokat tud majd megtenni a Holdon anélkül, hogy energiaigényes fűtésrendszerrel kelljen ellátni.

Hogy bebizonyítsák, a fémüveg a legjobb alternatívája a tradicionális anyagoknak, a NASA mérnökei extrém hőmérsékleti és ellenállóképességgel kapcsolatos teszteknek tették ki őket.

A tudósok először -173 Celsius-fokra hűtötték le a lemezeket, amellyel a Holdon lévő fagyos körülményeket imitálták, ezután forró acélrudakkal rezegtették meg a fémüveget, ezzel szimulálva a landolás közben kialakuló erőhatásokat.

Az ilyen brutális teszteken való helytállás nem kis teljesítmény, mivel a fémből készített roverekkel általában el szokták kerülni a Hold jéghideg és sötét részeit annak érdekében, hogy ne tegyék ki a szerkezetet a szélsőséges hőmérsékleti hatásoknak, a fémüvegalkatrészekkel azonban semmiféle akadályba nem ütköztek.

„Ez egy igazán izgalmas esemény, mivel bemutathattuk, mennyire ellenálló a nyers fémüveg ötvözet a váltók tervezésénél. Az ehhez hasonló fogaskerekekkel még a holdi éjszakában is folytathatjuk a munkálatokat, ezért állandóan működhetnek a holdjárók a kráterekben, de még a pólusokon is.”

magyarázta Peter Dillon, a NASA projektmenedzsere.

A Manchester United már felvette a kapcsolatot a Bayern edzőjével, új korszak kezdődhet

Erik Ten Hag szinte biztosan nem maradhat a Manchester United edzője a katasztrofális idényt követően, a klub többek között a Bayern München edzőjével is felvette a kapcsolatot.