Felderítették a titokzatos kozmikus rádiósugárzások forrását
A Columbia Egyetem asztrofizikusai Brian Metzger vezetésével megfejtették a rejtély titkát.
A Columbia Egyetem asztrofizikusai Brian Metzger vezetésével megfejtették a rejtély titkát.
Igazán különleges jelenségre bukkantak a csillagászok, melynek köszönhetően rájöttek, hogy az FRB-kért, azaz a gyors rádiókitörésekért valószínűleg eltérő típusú magnetárok lehetnek a felelősek.
A magnetárok olyan neutroncsillagok, melyek rendkívül erős mágneses térrel rendelkeznek, így óriási mennyiségű elektromágneses sugárzás kibocsátására képesek.
A Quanta Magazine-ban megjelent publikációból kiderül, hogy a csillagászati szempontból korszakalkotónak számító felfedezést áprilisban tették a Kanadai Hidrogénintenzitás-Térképező Kísérlet (CHIME) során, amikor is egy bolygónkhoz viszonylag közel lévő erőteljes villanásra lettek figyelmesek.
Paul Scholz, a CHIME kutatócsapat tagja és a Torontói Egyetem asztronómusa úgy írta le a helyzetet, hogy
„Olyan volt, mintha a teleszkópunkkal egy ragyogó karácsonyfába néztünk volna bele.”
A világ csillagászai és fizikusai hónapokon keresztül vizsgálták a folyamatokat, végül a Caltech stábja a saját távcsövükből származó adatokat elemezve bebizonyították, hogy ezek a sugarak hasonlóak a Tejútrendszeren kívülről származó gyors rádiókitörésekhez.
A további kutatások megerősítették, hogy a szóban forgó jeleket valójában magnetárok bocsáthatják ki, így lényegében pusztán a szerencse folytán sikerült pontot tenniük a misztikus ügy végére.
A Quanta Magazine kiemeli azonban, hogy egyetlen esemény alapján nem lehet bizonyítani, hogy az FRB-ket kizárólag magnetárok hozzák létre, bár a Columbia Egyetem professzora, Brian Metzger úgy gondolja, ezeket a rádiósugár-robbanásokat különböző típusú magnetárokkal könnyen magyarázni lehetne.
Kapcsolódó hír: