Az extrém űrbéli időjárás veszélyeztetheti a Hold-missziók sikerességét
Az egyik legújabb brit tanulmány szerint az emberi küldetések nemcsak logisztikai szempontból lesznek körülményesek, hanem az asztronauták életét is megkeseríthetik az egyre gyakoribb napszelek, amelyek a Holdat is elérik.
Az elmúlt években újabbnál újabb országok űrügynökségei célozták meg Földünk hűséges követőjének felszínét, a NASA pedig elhatározta, hogy legkésőbb öt éven belül ismét embert juttatnak el a Holdra az Artemis-program keretében.
Mindeközben a csillagászok megfigyelték, hogy a világűrben egyre több alkalommal játszódnak le olyan események, amelyek potenciális veszélyekkel fenyegethetik az űrhajósokat, akik éppen az égitesten végeznék el mindennapi teendőiket.
A Readingi Egyetem tudósai legújabb kutatásukban arról írtak, minél tovább halasztják el az emberi Hold-missziókat, annál nagyobb eséllyel tehetik ki életveszélyes napsugárzásoknak és napszeleknek az asztronautákat.
A kutatók egy kombinált metaanalízist végeztek el, amiket az elmúlt 150 évben mért statisztikai adatokra alapozták, melyekkel a Föld és környékének geomágneses mozgását rögzítették. Az elemzés végeztével rengeteg kulcsfontosságú tényezőt találtak, amik befolyásolhatják a jövőbeni űridőjárás lefolyását.
Felfedezték, hogy a legextrémebb időjárás mindig a hosszabb napciklus alatt történt, a napviharok is ekkor voltak a legintenzívebbek, továbbá rájöttek, hogy mindig a páros naptári számozású ciklusok során bizonyult veszélyesnek a Hold körüli légüres tér.
Mindezekből kifolyólag megállapították, hogy ha 2026 és 2030 között akarnak kijutni emberek a világűrbe vagy éppen a Holdra, akkor egészen biztosan jelentős napsugárzásnak lesznek kitéve, amivel saját egészségüket kockáztathatják, így azt javasolják a NASA mérnökeinek, hogy a jövőben esedékes Artemis-missziókat is eszerint tervezzék meg.