Egy amerikai tisztségviselő szerint Észak-Korea valószínűleg még mindig nem áll készen arra, hogy atomkísérletet hajtson végre.
Észak-Korea az elmúlt napokban több rakétakilövést hajtott végre, elsősorban az USA és Dél-Korea hadgyakorlata miatt. Az elzárt északi rezsim fenyegető hangulatban van, miközben a hírek szerint a népnek nagyon nem tetszik, hogy Kim Dzsongun lánya mindent megkap, addig sok más gyermek éhezik.
Észak-Korea többek között azt is állítja, hogy egy nap leforgása alatt 800 ezren jelentkeztek egy esetleges USA elleni harcra. Egy ideje téma, hogy Észak-Korea atomkísérletre készülhet, amiről megoszlanak a szakértői vélemények.
Egyesek szerint már javában a tesztet készítik elő, míg mások úgy gondolják, továbbra sincs meg a kapacitásuk arra, hogy mindezt végrehajtsák. A Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) igazgatója azt mondta, a jelek szerint Kim Dzsongun észak-koreai vezető nem készül atomteszt végrehajtására az USA és Dél-Korea közös hadgyakorlatának ideje alatt.
NE HAGYD KI
Az USA továbbra is éber marad
Hozzátette, ettől függetlenül az Egyesült Államok továbbra is éber marad. Amerikai tisztviselők közel egy éve figyelmeztetnek arra, hogy Észak-Korea 2017 óta először hajthat végre atomtesztet, amit az USA mellett Dél-Korea és Japán is komoly provokációnak tekintene.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó, illetve más tisztviselők 2022 májusában, Joe Biden amerikai elnök ázsiai útja előtt figyelmeztettek erre a lehetőségre. „Ugyanerre számítottam.” – mondta Scott Berrier altábornagy a DIA központjában az újságíróknak.
Látnak jelzéseket és figyelmeztetéseket az atomtesztre vonatkozólag, de Berrier szerint a kettő még nem egyezett egymással. Az amerikai-dél-koreai hadgyakorlat csütörtökön ér véget, amivel egy 11 napos gyakorlatsorozat zárul le.
Az altábornagy nem látja maga előtt, hogy Kim ezen időszak alatt hajtsa végre az atomtesztjét. A rakétakilövések viszont nem maradnak el, a dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint szerdán stratégiai cirkálórakétákat engedhettek a levegőbe -írja a CNA.
Berrier azt is mondja, Kim még mindig nem elégedett Észak-Korea elrettentő erejével, annak ellenére sem, hogy az elmúlt években előrelépéseket tettek meg ezen a területen. Szerinte Kim pontosabb és halálos erejű rakétákat akar, miközben Észak-Korea hagyományos szárazföldi erői a rakétaprogramjuk miatt elsorvadtak. Ettől függetlenül Berrier állítja, ez most egy sokkal veszélyesebb Észak-Korea, mint az a múltban volt.