Egy német orvos elmesélte, hogyan rohant le a lelátóról, hogy segítsen Christian Eriksennek, miután a dán középpályás szombaton összeesett a pályán.
Jens Kleinfeld elmondta, hogy látta, ahogy a csapat orvosai küszködnek a helyzettel, és úgy döntött, közbe kell lépnie. Azt a „szép pillanatot” is leírta, amikor a játékos kinyitotta a szemét, miután magához tért, és angolul közölte vele: „Itt vagyok”.
Kleinfeld elmondta, hogy egészen véletlenül keveredett a Dánia-Finnország mérkőzésre a koppenhágai lelátóra, miután korábban egy edzést végzett a pálya szélén álló orvosi csapattal, amely történetesen a sürgősségi elsősegélynyújtás oktatását is magában foglalta. Elmondta, hogy az általa tartott képzést azonnal a gyakorlatba ültették, amikor a pálya szélén álló csapat Eriksen segítségére sietett.
„A lelátón voltam a túloldalon, amikor összeesett. Először nem gondoltam semmit. De aztán láttam, hogy a dán csapatorvos elég hektikusan viselkedik. Azonnal felismertem, hogy ez nem egy normális sérülés”
– mondta Kleinfeld a Bild német lapnak adott interjújában.
„A játékosok a kezükbe temették arcukat. Ekkor jeleztem az oldalvonali csapatnak, és ők berohantak a pályára. Volt náluk egy defibrillátor. Ezután szóltam a kollégáimnak, akikkel együtt ültem a lelátón: „Ki kell mennünk a pályára”.”
Kleinfeld elmondta, hogy az oldalvonali csapat megkezdte az újraélesztés folyamatát, először szívmasszázzsal, majd előkészítették a defibrillátort, és megkezdték az elektródák felhelyezését Eriksen testére. „Aztán átvettem az irányítást. Elektrosokkot adtunk neki, és folytattuk a szívmasszázzsal” – mondta.
Kleinfeld meghatározónak nevezte a mérkőzés előtt az orvosi csapatnak tartott vészhelyzeti képzést, amelyet Eriksen újraélesztése során be is mutatott. Elmondta, hogy szerinte a dán csapatorvos eleinte nehezen boldogult.
NE HAGYD KI
„Eleinte nem tudta felfogni a helyzet súlyosságát. Amikor elkezdesz egy újraélesztést, akkor azt a lehető leggyorsabban kell elvégezned. De a csapatorvosok elsősorban sok más sérülést kezelnek, ezért nehezebb számukra azonnal felismerni a hirtelen szívhalált. Ez akkor vált világossá számomra, amikor láttam, hogy megpróbálták kihúzni a nyelvét a torkából. Nem így kell megmenteni egy életet. A fej minimális mozgatása bőségesen elegendő.”
Kleinfeld azt mondta, hogy a defibrillátor által adott áramütések kulcsfontosságúak voltak Eriksen visszahozásában. Elmondta, hogy ha a defibrillátort az első két percen belül használják, akkor a túlélés esélye majdnem 90 százalék, és minden elvesztegetett perccel 10 százalékkal csökken a valószínűsége annak, hogy sikerül visszahozni.
„Tehát a gyorsaság a legfontosabb. Két-három percbe telt, amíg Eriksen megkapta az áramütést. Ez azt jelentette, hogy nagyon nagy volt az esélye a túlélésre”
– mondta.
Röviddel az újraélesztés után Eriksen visszanyerte az eszméletét.
„Kinyitotta a szemét és beszélt hozzám. Megkérdeztem tőle angolul: ‘Újra itt vagy?’ Azt mondta: „Igen, itt vagyok’. Aztán azt mondta: ‘A francba, még csak most töltöttem be a 29. életévemet’.”
” Mondtam neki, hogy most már minden rendben van, és nincs többé veszélyben. Azonnal megértett mindent, és rögtön a mellkasára tette a karját”.
Kleinfeld elmondta, hogy ez egy „tankönyvi újraélesztés” volt, és az eset „olyan volt számára, mint egy normális feladat”. „Egyszerűen mindent kizártam” – mondta.
„Csodálatos pillanat volt, amikor Eriksen újra kinyitotta a szemét.”
Ahogy arról a Guardian is beszámolt, Morten Boesen, a dán csapat orvosa csütörtökön elmondta, hogy Eriksennek pacemakert kell beültetni.