Újonnan felfedezett enzimmel egyszerű molekulává alakítható a műanyaghulladék
Az elmúlt öt évben komoly tudományos áttörésekkel demonstrálták tudósok, miként lehet enzimekkel lebontani a környezetre rendkívül veszélyes műanyagokat – ezúttal is egy ehhez a folyamathoz köthető eljárással rukkoltak elő.
A műanyaghulladék körforgásos gazdaságára törekedve felfedeztek egy új enzimet, amely tovább bontja a folyamat során visszamaradó egyik kulcsfontosságú műanyag-építőelemet, valamint egyszerű molekulákat hagy maga után, amelyek új termékekben újból felhasználhatók.
2016-ban japán tudósok felfedeztek egy baktériumot, amely gyakorlatilag képes felfalni a PET műanyagot, ezáltal enzimek segítségével hetek alatt képes maradéktalanul lebontani a környezetre nézve káros molekulákat.
A Portsmouthi Egyetem kutatóinak sikerült ennek az enzimnek egy jobb teljesítményű, PETase nevű változatát megalkotniuk, és 2020-ban egy másik, MHETase nevű enzimmel kombinálva egy olyan szuperenzimet alkottak, amely hatszoros sebességgel emészti meg a PET műanyagokat.
A folyamat során a PET két kémiai építőeleme, az etilénglikol (EF) és a TPA marad meg, melyek azon túl, hogy egészségügyi szempontból rendkívül veszélyesek, lényegében lebonthatatlanok természetes metódusok útján, ám semlegesítésüket mégis sikerrel megoldották.
A csapat korábbi felfedezései úgy jöttek létre, hogy ezeket az enzimeket az Egyesült Királyságban található Diamond Light Source Facility-ben tanulmányozták, ahol erős röntgensugarakkal bombázták őket.
Az eredmény egy ultranagy felbontású modell lett, amely feltárta az enzimben lévő egyes atomokat, és megmutatta, hogyan látja el TPA-fogyasztó feladatát. Korábbi munkájukhoz hasonlóan a mostani is hihetetlen részletességű tervrajzot kínál tudósok számára az enzim még hatékonyabb változatainak megalkotásához.