Nagy a baj: az ENSZ „túlélési útmutatót” tett közzé a klímaválság kapcsán
Itt az ideje, hogy végre mindenki tudomásul vegye: a klímaválság létezik, sőt. A vártnál gyorsabban jelentkeznek a pusztító éghajlati hatások és egyenesen abba az irányba tartunk, hogy elpusztítsuk a Földet.
Az ENSZ hétfőn egy minden korábbinál riasztóbb és aggasztóbb jelentést tett közzé a klímaválság kapcsán: jelentésükben hangsúlyozták, a vártnál gyorsabban jelentkeznek a pusztító éghajlati hatások, az emberiség pedig jó úton halad afelé, hogy alig több mint egy évtizeden belül átlépje a 1,5 Celsius-fokos felmelegedési határértéket.
Az elmúlt évek egyre melegedő hőmérséklete pusztító viharokat, árvizeket, áradásokat, földcsuszamlásokat, hőhullámokat és halálos szárazságot okozott. Az ENSZ éghajlati tanácsadó testületének egyik kulcsfontosságú jelentésében leszögezték, eljutottunk odáig, hogy még ha gyorsan csökkentjük is a bolygót felmelegítő fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását, úgy is elkerülhetetlen a felmelegedés.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2018 óta, hat szakértő által írt jelentésének összegzésében, egy 36 oldalas összefoglalóban emlékeztettek arra, hogy bár az emberiségnek megvannak az eszközei az éghajlati katasztrófa megelőzésére, még mindig nem alkalmazza azokat.
A világ a jelentés szerint a 2030-as évek elején eléri az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fokkal magasabb szintet, ami a közeljövőben csak tovább erősíti az éghajlati hatások súlyosságát. Noha a jelentés minden korábbinál lesújtóbb, az IPCC vezetője szerint még mindig nem késő megfordítani a helyzetet.
Ehhez azonban végre tényleges globális összefogásra lenne szükség, hiszen az emberiség rendelkezik technológiával, eszközökkel, pénzügyi forrásokkal, és tulajdonképpen mindennel, ami ahhoz szükséges, hogy legyőzzük az éghajlati válságot, melyekről már nagyon régóta tudunk. Ami pedig jelenleg hiányzik, az a politikai akarat, hogy egyszer és mindenkorra megoldjuk ezt a problémát.