Elkezdődött az aszteroida-kutató NASA-űrszonda összeszerelése
A NASA Psyche missziója keretén belül az azonos névre keresztelt űrsziklát közelíthetik meg a szondával, amelyről részletes felvételeket készíthetnek.
Hosszú évek tesztelése és fejlesztése után a szerkezet az utolsó fázishoz érkezett, így már csak a legvégső összeszerelési feladatokat kell elvégezni az egységen, amelyet a NASA Jet Propulsion Laboratóriumában fognak végrehajtani.
A mérnökök a komponenseket integrálni fogják a kész űrszondába, majd finomhangolják a rendszert, ezáltal semmi sem akadályozhatja már meg, hogy útjának indítsák a modern készülékekkel ellátott modult – adta hírül a Phys.org tudományos magazin.
A Psyche-program vezetője, Lindy Elkins-Tanton a sajtóközleményben elmondta, a befejező szakaszhoz érkeztek, mely során a kirakós utolsó darabkáit illeszthetik a helyére. Ha minden jól alakul, akkor az űrszondát előreláthatólag 2022 augusztusában lőhetik ki a világűrbe.
A szerkezetet legkésőbb 2022 tavaszán szállíthatják el a floridai Kennedy Űrközpontba, ahol még módosíthatnak néhány alkatrészen a mérnökök. A projekt menedzsere, Henry Stone kiemelte, a koronavírus-járvány ellenére az előzetes tervek szerint tudtak dolgozni, ami óriási kihívás volt, mégis sikerrel vették az akadályokat, és már alig várják a kilövést.
Az űrszonda 21 hónapon keresztül keringhet a Psyche aszteroida körül, mindeközben pedig rengeteg magas felbontású fotót lőhet annak felszínéről és mágneses mezőjéről – már ha van neki, mivel a csillagászok ezt egyelőre nem tudták bebizonyítani.
Egészen különleges a szóban forgó űrszikla, ugyanis a többi aszteroidával ellentétben sokkal magasabb fémtartalommal rendelkezik, ezért asztronómusok szerint valószínűsíthetően egy szétesett bolygó visszamaradt darabkája lehet.