Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,75 Ft
Euró
393,22 Ft
Font
457,14 Ft
Bitcoin
66,448 $

Egy nap alatt két új vakcinát is engedélyeztek a magyar hatóságok

Röviddel azt követően, hogy az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcina is megkapta a zöld lámpát, a magyar hatóságok engedélyezték a brit Oxfordi Egyetem-AstraZeneca közös vakcináját is.

Newcastle, 2021. január 11. Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó koronavírus elleni oltóanyag érkezik, a háttérben sorban állnak az emberek az angliai Newcastle oltóközpontja elõtt 2021. január 11-én. Ez a hét új oltóközpont egyike, amelyek ezen a napon nyíltak meg Angliában a vakcinák tömeges beadására. A felirat arra figyelmeztet, hogy csak elõzetes jelentkezés alapján fogadják a pácienseket. MTI/AP/Scott Heppell
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Röviddel azt követően, hogy az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcina is megkapta a zöld lámpát, a magyar hatóságok engedélyezték a brit Oxfordi Egyetem-AstraZeneca közös vakcináját is.

Mint arról mi is beszámoltunk, Magyarország jóváhagyta a világ legelső regisztrált vakcináját, az orosz Gamaleya Intézet által fejlesztett Szputnyik V-t. Az oltóanyagot még augusztusban hagyták jóvá az orosz hatóságok, nem kis vitát előidézve, mivel akkor még nem esett át a vakcina a legfontosabb, harmadik, tömeges kísérleti fázison. Soron kívül Helyszíni fotókon a Vácnál történt baleset, teljes útzár az M2-es autóúton

A Szputnyik hatékonysága kapcsán is vannak kérdések, ugyanis a nyugati világ szakértői egyelőre szkeptikusan fogadták, hogy valóban 98%-os lenne az oltóanyag. Még szkeptikusabb volt a fogadtatás a következő orosz bejelentésre, hogy az EpiVacCorona nevű vakcinájuk 100%-os hatékonyságot mutatott a tesztek során.

Az Origo tudósítása mentén pedig az MTI most arról számolt be, hogy a mai nap során egy másik vakcinát is engedélyeztek a magyar hatóságok, méghozzá a brit Oxfordi Egyetem és a szintén brit AstraZeneca nevű gyógyszergyár közös fejlesztésű vakcináját, így az Európai Unióban Magyarországon indul el először az oltás a brit oltóanyaggal.

A cikkben kifejtették, hogy az Oxford-AstraZeneca vakcinával már Nagy-Britanniában oltanak, az EU-s gyógyszerészeti hatóságok azonban csak a hónap végén engedélyezhetik. Megjegyzik: a brit oltóanyag olcsóbb és a szállítása is jóval egyszerűbb, mint a Pfizer-BioNTech vakcinának, amelyet mínusz 70 Celsius-fokon kell tárolni a szállítás alatt végig, míg a brit oltóanyagot elé egyszerű hűtőben is.

Az AstraZeneca oltásából már 2020 végéig 200 millió adagot gyártottak, a mennyiség azóta tovább nőtt, a tervek szerint az engedélyek birtokában havonta akár 200 millió adagot tudnak előállítani.

“A vakcina egy biztonságos, ismert módszeren alapszik: csimpánzokat megfertőző, de emberre teljesen veszélytelenné tett adenovírussal jutattják be a koronavírusra jellemző tüskefehérjét a szervezetbe, amely azonosítja, és antitesteket fejleszt ellene” – olvasható a cikkben, amelyben megjegyezték: az AstraZeneca a malária ellen például már fejlesztett egy másik hasonló, csimpánz-adenovírus-vektorra épülő vakcinát, és az nagyon jó eredményeket ért el.

Kiskorúak szexre kényszerítése miatt tartóztatták le egy budapesti gyermekotthon felügyelőjét

A férfi a gyanú szerint szexuális cselekményre kényszerített két kiskorút is.

Betiltaná az EU a TikTok új, „mérgező” szolgáltatását

Az Európai Unió szerint a TikTok új szolgáltatása olyan addiktív lehet, mint a cigaretták, ezért betiltanák, hacsak a cég nem garantálja, hogy nem jelent veszélyt a gyermekekre nézve.