Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Itt vannak Donald Trump eddigi legnagyobb üzletei

Itt vannak Donald Trump eddigi legnagyobb üzletei

Itt vannak Donald Trump eddigi legnagyobb üzletei
Mohamed bin Szalmán herceg, szaúd-arábiai trónörökös (j) Donald Trump amerikai elnököt fogadja a rijádi Hálid Király Nemzetközi Repülõtéren 2025. május 13-án. MTI/AP/Alex Brandon

Az Egyesült Államok amerikai elnöke, Donald Trump már több nagyobb volumenű üzletet is kötött országa számára a második elnöki ciklusa alat.t

Donald Trump második elnöki ciklusának középpontjában ismét a protekcionista gazdaságpolitika, az amerikai ipar megerősítése, illetve a kereskedelmi mérleg javítása áll. Az USA elnöke egyik leggyakrabban hangoztatott célja, hogy csökkentse országa évi 1,1 billió dolláros kereskedelmi deficitjét, mely továbbra is a legnagyobb a világon, és ezen mindenképpen változtatni szeretne.

Ennek érdekében a kormányzat számos vámintézkedést vezetett be, illetve időszakosan felfüggesztett, hogy ezzel nyomást gyakoroljon a kereskedelmi partnerekre, valamint előnyösebb megállapodásokat harcoljon ki, ami vámháborút generált, szerte a világon.

Az egyik legjelentősebb eredményként Trump májusban történelmi kereskedelmi megállapodást jelentett be az Egyesült Királysággal. Az üzlet értelmében a brit autókra kivetett vámok 27,5%-ról 10%-ra csökkennek évi 100 ezer járműig. Ezzel egy időben az amerikai mezőgazdasági exportőrök számára több milliárd dollárnyi új piaci lehetőség válik elérhetővé. Az amerikai elnök szerint maga a megállapodás 6 milliárd dollár vámbevételt, valamint 5 milliárd dollárnyi új exportlehetőséget teremthet országa számára. Ez különösen az állattenyésztőkre és gazdálkodókra vonatkozik. Ugyan a felek hangsúlyozták az áttörés jelentőségét, a részletek véglegesítése még mindig folyamatban van, így lehetnek kisebb-nagyobb változtatások.

Trump egyre nagyobb üzleteket köt

Trump második ciklusát számos, a hazai ipart ösztönző nagyvállalati beruházás is jellemzi, amiről a Sky News is beszámolt. Az OpenAI és a japán Softbank által vezetett, 500 milliárd dolláros AI-infrastruktúra-fejlesztési projekt jelentős lökést adhat az amerikai adatközpont-építésnek. Ennek megvalósítása, annak üteme azonban a vámintézkedések miatt akadozik. Az Apple és az Nvidia szintén bejelentették, hogy az elkövetkező négy évben egyenként 500 milliárd dollárt fektetnek be amerikai gyártókapacitásaik bővítésének érdekében, ami egyúttal új üzemeket is jelent Texasban és Arizonában.

A külkereskedelemben az amerikai-kínai kapcsolatokban szintén fordulat állt be. Ebben a hónapban Trump bejelentette, sikerült újraindítani a két ország viszonyát. A korábbi, 145%-os amerikai, illetve 125%-os kínai vámokat 90 napra függesztették fel, és helyettük 30%, illetve 10%-os tarifákat vezettek be. Ez a lépés egyelőre nem zárja le a vámháborút, mégis lehetővé teszi a két gigagazdaság közötti forgalom újraindulását, ami az elmúlt időszakban gyakorlatilag leállt a súlyos vámok kivetése miatt.

Az USA első embere legutóbb pedig egy 600 milliárd dolláros megállapodást kötött Szaúd-Arábiával, amely a történelem legnagyobb védelmi eszközbeszerzése mellett számos amerikai nagyvállalat – köztük az Amazon, az Uber és az Oracle – szaúdi piacra lépését is tartalmazza. A védelmi megállapodás értéke 142 milliárd dollár, ami amerikai fegyvereladás foglal magában, amely tovább erősíti az USA gazdasági és geopolitikai pozícióját a Közel-Keleten.

Összességében Trump második elnöki ciklusának első szakaszát a vámokkal és kereskedelmi alkukkal tarkított, úgynevezett konfrontatív gazdaságpolitika jellemzi. Trump azt mondja, a megállapodásai eddig 10 billió dollárt hoztak az amerikai gazdaság konyhájára, a szakértők azonban azon a véleményen vannak, hogy ezek a számok erősen túlzóak, és a hosszú távú hatások továbbra is bizonytalanok.