Döbbenetes felfedezés: lehetséges, hogy mindegyikünk szervezete mikroműanyaggal van szennyezve
A környezetszennyezés valószínűleg egyik legnagyobb kérdése, hogy az apró műanyagdarabok pontosan milyen veszélyeket hordoznak magukban az élő organizmusokra nézve.
A környezetszennyezés valószínűleg egyik legnagyobb kérdése, hogy az apró műanyagdarabok pontosan milyen veszélyeket hordoznak magukban az élő organizmusokra nézve.
A kutatók most az emberi szöveteket vizsgálva próbálták megkeresni a válaszokat, meglepő módon pedig minden egyes mintában megtalálták a műanyagok maradványait.
Az Arizonai Állami Egyetem kutatócsapata szerint eddig a mikro- és nanoműanyagok emberi szervezetben történő felhalmozódásáról egyetlen tanulmány sem készült, ezt a rést próbáltak kipótolni. Rájöttek, hogy a műanyagrészecskék 5 mm-nél kisebbek voltak, de találtak még egészen parányi, 0,001 mm-es darabkát is, így nem véletlen, hogy detektálásuk eléggé körülményes.
Korábban már kimutatták, hogy a halak is áldozatául eshetnek a negatív emberi tevékenységeknek, hiszen a mikroműanyagok következtében aneurizmák, szaporodási rendellenességek alakultak ki náluk, de kiderült az is, hogy az emésztőrendszerben szintén nagyobb koncentrációban lehetnek jelen.
A kutatás során összesen 47 szövetmintát gyűjtöttek be tüdőből, májból, lépből és veséből. Komputeres programozás és az úgynevezett μ-Raman spektrometria kombinációjával azonosították és kivonták a műanyagokat, majd megállapították a tömegüket és a szennyeződés pontos mértékét.
Ezen technológiának köszönhetően több tucatnyi műanyagtípusra bukkantak, úgymint polietilénre, polikarbonátokra és biszfenol-A-ra (BPA), ami egy egészségre meglehetősen káros anyagnak számít.
Egyelőre még pontos eredményeket nem sikerül felmutatniuk azzal kapcsolatban, milyen hatásai lehetnek a mikroműanyagoknak a szervezet működésére, az viszont tisztán látszik, hogy a globális szennyezés elfogadhatatlan szintekre került, ugyanis elképzelhető az is, hogy minden egyes ember hordozza magában a veszélyes részecskéket.
Ne hagyd ki: